Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Hitta en expert inom psykologi


Nedan hittar du några av våra medarbetare som kan svara på frågor inom specifika områden. Flera nås även ofta på sin mobil och utanför kontorstid.

Hittar du inte rätt expert här kan du även söka genom att läsa mer om våra forskargrupper. Personliga presentationer av all personal hittar du i Personallistan.

I dokumentet Pågående forskning hittar du en listning över aktuell forskning. Längst bak finns en A-Ö-lista på ämnesord som kan vara till hjälp.



Barns, ungdomars psykologiska utveckling. Föräldraskap, pappor, kopplingen arbetsliv-familjeliv

Philip Hwang, mobil: 0708-960636
philip.hwang@psy.gu.se

Psykisk utveckling och hälsa särskilt hos barn och unga med sjukdom/funktionsnedsättning, föräldraskap och anknytning
Malin Broberg, mobil: 0708-250046
malin.broberg@psy.gu.se

Fysisk aktivitet/träning och psykologisk hälsa, självkänsla/självuppfattning och kroppsuppfattning, idrottspsykologi
Magnus Lindwall, mobil: 0709-603545
magnus.lindwall@psy.gu.se

Kreativitet, innovation, ledarskap
Sven Hemlin, mobil: 0708-729974
sven.hemlin@gri.gu.se

Ledarskap och team
Olle Persson, mobil: 0709-480828
olle.persson@psy.gu.se

Miljöpsykologi
Andreas Nilsson, mobil: 0733-569889
andreas.nilsson@psy.gu.se

Miljöpsykologi, socialpsykologi
Anders Biel, mobil: 0732-309275
anders.biel@psy.gu.se

Missbrukspsykologi (alkohol och droger)
Claudia Fahlke, mobil: 0708-611620
claudia.fahlke@psy.gu.se

Rättspsykologi, minnespsykologi
Pär Anders Granhag, mobil: 0733-107297
par-anders.granhag@psy.gu.se

Ungdomar, unga vuxna, identitet, kroppsuppfattning, mobbning, cybermobbning
Ann Frisén, mobil: 0709-395984
ann.frisen@psy.gu.se

Barn och ungdomar; våld i hemmet, flyktingproblematik, trauma
Ole Hultmann, mobil: 0733-664205
ole.hultmann@gu.se

Medvetandet och dess förändrade tillstånd: hypnos, dissocierade tillstånd, psykotiska tillstånd, dröm- och sömn-tillstånd, nära-döden-upplevelser. Paranormala upplevelser. Exceptionella upplevelser bland tvillingar.
Adrian Parker, mobil 0709-416929
adrian.parker@psy.gu.se

--

Åldrandets psykologi – äldres kognitiva och psykiska hälsa
Boo Johansson, tel kontor: 031-786 1656
boo.johansson@psy.gu.se

Beslutsfattande, bedömningar, kulturorienterad psykologi, forskningspsykologi
Carl Martin Allwood, tel kontor: 031-786 6348
cma@psy.gu.se

Psykosocial arbetsmiljö och stress
Mats Eklöf, tel kontor: 031-786 4695
mats.eklof@psy.gu.se

Beteendemissbruk (sex, mat, internet, spel, träning m.m.).
Psykoanalys, psykodynamisk terapi och klinisk psykologisk behandling.

Elisabeth Punzi, tel kontor: 031-786 1648
elisabeth.punzi@psy.gu.se

Klinisk psykologisk behandling

Kognitiv beteendeterapi:
Annika Björnsdotter, Fil dr, leg psykolog, leg psykoterapeut och specialist i klinisk psykologi.
tel kontor: 031-786 1690, annika.bjornsdotter@psy.gu.se

Jan-Eric Jönsson, leg psykolog, leg psykoterapeut
tel kontor: 031-786 4246, jan-erik.jonsson@psy.gu.se

Jeremy Ray, Fil dr, leg psykolog.
tel kontor: 031-786 1640, jeremy.ray@psy.gu.se

Internet-behandling
Marie Kivi, Fil dr, leg psykolog.
tel kontor: 031-786 6349, marie.kivi@psy.gu.se

Kontaktinformation

Göteborgs universitet Psykologiska institutionen

Box 500, 405 30 Göteborg

Besöksadress:
Haraldsgatan 1 (klicka för karta)

Telefon:
031-786 0000 (vxl) 031-786 1701 (Reception/Information)

Fax:
031-786 4628

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2015-11-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://psy.gu.se/kontakta-oss/For_journalister/
Utskriftsdatum: 2017-05-22