Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Dark Cube
Danilo Garcia
V. Zeigler-Hill & T. Shackelford (Eds.), Encyclopedia of Personality and Individual Differences., Springer, Bidrag till encyklopedi 2019
Bidrag till encyklopedi

Affective Profiles Model
Danilo Garcia
V. Zeigler-Hill & T. Shackelford (Eds.), Encyclopedia of Personality and Individual Differences., Springer, Bidrag till encyklopedi 2019
Bidrag till encyklopedi

Pubertal timing
Håkan Stattin, Therése Skoog
The SAGE Encyclopedia of Lifespan Human Development, Thousand Oaks, Sage, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

Ungas kärleksrelationer
Darun Jaf, Therése Skoog
Barn- och ungdomsvetenskap: En grundbok, Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Trust-building strategies: Establishing cooperation in the interrogative context. Presentation given to the FBI: United States Institute of Peace (Washington DC)
Simon Oleszkiewicz
Intelligence interviewing: The science of what works, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A descriptive analysis of the approaches and tactics used in undercover operations
Simon Oleszkiewicz, Pär-Anders Granhag
7th Annual HIG Research Symposium, Washington DC, 17 Oct 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Evaluation of oral statements: Scientifically based decision-aid for migration cases
Pär-Anders Granhag, Sara Landström, Andreas Nordin
Scientific report at the Department of Psychology, Gothenburg, University of Gothenburg, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

The Scharff technique: Training military intelligence officers to elicit information from small cells of sources
Simon Oleszkiewicz
7th Annual HIG Research Symposium, Washington DC, 17 Oct 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The impact of internet-based cognitive behavior therapy on work ability in patients with depression - a randomized controlled study.
Dominique Hange, Nashmil Ariai, Marie Kivi, Maria Christina Eriksson, Shabnam Nejati et al.
International Journal of General Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 178

Namn Titel Telefon E-post
Adolfsson, Kerstin Doktorand 031-786 4271 kerstin.adolfsson@psy.gu.se
Ahlström, Kristina Studievägledare, -psykologprogrammet, masterprogrammen 031-786 1670 kristina.ahlstrom@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Doktorand 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Professor 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare, Studierektor 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildnings adm 031-786 1854 eugenia.andersson@psy.gu.se
Andersson, Stefan Universitetsadjunkt stefan.andersson.2@psy.gu.se
Archer, Trevor Seniorprofessor 031-786 4694 trevor.archer@psy.gu.se
Archer, Trevor Seniorprofessor trevor.archer@psy.gu.se
Ask, Karl Universitetslektor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor 031-786 1639 ulf.axberg@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Barbopoulos, Isak Forskare bitr isak.barbopoulos@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Doktorand 031-786 1673 magnus.bergquist@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1659 anders.biel@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Postdoktor 031-786 1658 pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Björkäng, Therese Personaladministratör 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Boson, Karin Doktorand 031-786 1667 karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Brehmer, Yvonne Universitetslektor 031-786 4693 yvonne.brehmer@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Bäck, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.back@psy.gu.se
Calderon, Sofia Doktorand 031-786 6347 sofia.calderon@psy.gu.se
Carlander, Anders Forskare 031-786 1653 anders.carlander@psy.gu.se
Carlsson, Maria Universitetsadjunkt maria.carlsson@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Einarsdóttir, Gró Doktorand 031-786 4254 gro.einarsdottir@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Doktorand 031-786 1856 emelie.ernberg@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Falkman Watson, Kerstin Universitetslektor, Studierektor kerstin.falkman@psy.gu.se
Falkman Watson, Kerstin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 178

Visar 11 - 20 av 3809

2017

Trust building strategies: Critical factors for establishing cooperation in an interrogative context
Simon Oleszkiewicz
7th Annual HIG Research Symposium, Washington DC USA, 17 Oct, , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Measuring Malevolent Character: Data Using The Swedish Version of Jonason’s Dark Triad Dirty Dozen
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Shane MacDonald, Christine Räisänen, Max Rapp-Ricciardi
Data in Brief, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Travel-related feelings: review, theoretical framework, and numerical experiments
Tommy Gärling
Transportation Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Effect of Teambuilding on Team Development: A Quasi-Experiment within a Swedish State Authority
Christian Jacobsson, Linnea Nissling, Lisa Skår, Trevor Archer
Clinical and Experimental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

En modern brottmålsprocess anpassad även för stora mål: Några rättspsykologiska reflektioner
Pär-Anders Granhag, Leif Strömwall, Sara Landström
SOU 2017:7 Staffprocessens ramar och domstolens beslutsunderlag i brottmål – En bättre hantering av stora mål , Stockholm, Wolters Kluwers, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Interviewing Child Witnesses: Proceedings of the 2016 theoretical course.
Sara Landström
Gothenburg, University of Gothenburg, Proceeding 2017
Proceeding

Italian and Swedish adolescents: differences and associations in subjective well-being and psychological well-being
Danilo Garcia, Elisabetta Sagone, Maria Elvira De Caroli, Ali Al Nima
PeerJ, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Current Mood Versus Recalled Impacts of Current Moods After Exposures to Sequences of Uncertain Monetary Outcomes
Lars E. Olsson, Dick Ettema, Tommy Gärling, Michael Ståhl
Frontiers in Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 3809

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2017-03-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?