Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
40530 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 40530 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Substance use disorder a bio-directional subset of reward deficiency syndrome
K. Blum, M. Gold, Z. Demetrovics, Trevor Archer, P. K. Thanos et al.
Frontiers in Bioscience-Landmark, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish women’s perceptions of and conformity to feminine norms
Johanna Kling, Kristina Holmqvist Gattario, Ann Frisén
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Methods of studying eyewitness memory
Nadja Schreiber Compo, Jonathan Vallano, Jillian Rivard, Angelica Hagsand, Michelle Pena et al.
In Otani, H., & Schwartz, B. L. (Eds.), Research Methods in Human Memory. , London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Sex and dark times’ strategy: The Dark Triad and time perspective
Fernando R. G. Moraga, Ali Al Nima, Danilo Garcia
PsyCh Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Task-related spontaneous thought: A novel direction in the study of true and false intentions
Erik Mac Giolla, Pär-Anders Granhag, Karl Ask
Journal of Applied Research in Memory and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Depressive symptoms and parental stress in mothers and fathers 25 month after birth
M. Johansson, I. Svensson, U. Stenstrom, Pamela Massoudi
Journal of Child Health Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanisms in Self-Determined Exercise Motivation: Effects of a Theory Informed Pilot Intervention
Anna Karin Weman-Josefsson, Kristina Fröberg, Sara Karlsson, Magnus Lindwall
Current psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Somatic effects of AAS abuse: A 30-years follow-up study of male former power sports athletes.
Ann-Sophie Lindqvist Bagge, T. Rosen, Claudia Fahlke, C. Ehrnborg, B.O. Eriksson et al.
Journal of science and medicine in sport, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 153

Namn Titel Telefon E-post
Adolfsson, Kerstin Doktorand 031-786 4271 kerstin.adolfsson@psy.gu.se
Ahlström, Kristina Studievägledare, -psykologprogrammet, masterprogrammen 031-786 1670 kristina.ahlstrom@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Doktorand 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Professor 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare, Studierektor 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildnings adm 031-786 1854 eugenia.andersson@psy.gu.se
Archer, Trevor Seniorprofessor 031-786 4694 trevor.archer@psy.gu.se
Ask, Karl Universitetslektor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor 031-786 1639 ulf.axberg@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Barbopoulos, Isak Forskare, biträdande 031-786 1672 isak.barbopoulos@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Doktorand 031-786 1673 magnus.bergquist@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1659 anders.biel@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Postdoktor 031-786 1658 pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetsadj 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor, Forskare inom barn- och ungdomsfältet. 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Boson, Karin Doktorand 031-786 1667 karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Broberg, Anders Professor 031-786 1703 anders.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Bäck, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.back@psy.gu.se
Calderon, Sofia Doktorand 031-786 6347 sofia.calderon@psy.gu.se
Carlander, Anders Postdoktor 031-786 1653 anders.carlander@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadj 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Einarsdóttir, Gró Doktorand 031-786 4254 gro.einarsdottir@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Forskare, biträdande 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Doktorand 031-786 1856 emelie.ernberg@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Falkman Watson, Kerstin Universitetslektor, Studierektor kerstin.falkman@psy.gu.se
Falkman Watson, Kerstin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Geurts, Renate Doktorand 031-786 4270 renate.geurts@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Granhag, Pär-Anders Professor 031-786 1647 pag@psy.gu.se
Grip, Karin Universitetslektor 031-786 1658 karin.grip@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 153

Visar 11 - 20 av 3660

2017

Physical Exercise Ameliorates Symptoms of Anxiety and Depression
Trevor Archer, Danilo Garcia
Sports Medicine and Rehabilitation, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Perceived reasons for the negative impact of cyberbullying and traditional bullying
R. Slonje, P. K. Smith, Ann Frisén
European Journal of Developmental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of time pressure, type of shopping, and store attributes on consumers’ satisfaction with grocery shopping
Elin Nilsson, Tommy Gärling, Agneta Marell
International Review of Retail Distribution & Consumer Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

To wait or not to wait? Improving results when interviewing intoxicated witnesses to violence
Malin Hildebrand Karlén, Emma Roos Af Hjelmsäter, Claudia Fahlke, Pär-Anders Granhag, Anna Söderpalm Gordh
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patients' experiences of a computerised self-help program for treating depression - a qualitative study of Internet mediated cognitive behavioural therapy in primary care.
Anna Holst, Shabnam Nejati, Cecilia Björkelund, Maria Christina Eriksson, Dominique Hange et al.
Scandinavian journal of primary health care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Everyday communication in adolescents after acquired brain injuries – a comparative study of self-ratings and parent evaluations using the CETI.
Åsa Fyrberg, Karin Strid, Elisabeth Ahlsén, Gunilla Thunberg
Journal of Interactional Research in Communication Disorders/Equinox, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Latent growth models matched to research questions to answer questions about dynamics of change in multiple processes.
Annie Robitaille, Graciela Muniz-Terrera, Amanda Kelly, Boo Johansson, Scott Hofer et al.
Journal of clinical epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

When children are the worst and best eyewitnesses: Factors behind the development of false memory
Henry Otgaar, Mark L. Howe, Nathalie Brackmann, Jane Wang
Nash R. A. & Ost J. (eds). False and Distorted Memories, New York, Psychology Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Nonbelieved memories for bizarre actions
Henry Otgaar, Jane Wang, Nathalie Brackmann, Alan Scoboria
Society for applied research in memory and cognition (SARMAC). Australia, Sydney: January, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 11 - 20 av 3660

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2017-03-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?