Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
40530 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 40530 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Eliciting Information from People Who Pose a Threat: Counter-Interview Strategies Examined
Renate Geurts, Karl Ask, Pär-Anders Granhag, Aldert Vrij
Journal of Applied Research in Memory and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term effects of Internet-delivered cognitive behavioral therapy for depression in primary care - the PRIM-NET controlled trial.
Maria Christina Eriksson, Marie Kivi, Dominique Hange, Eva-Lisa Petersson, Nashmil Ariai et al.
Scandinavian journal of primary health care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The impact of internet-based cognitive behavior therapy on work ability in patients with depression - a randomized controlled study.
Dominique Hange, Nashmil Ariai, Marie Kivi, Maria Christina Eriksson, Shabnam Nejati et al.
International journal of general medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Financial Risk Taking Related to Individual Risk Preference, Social Comparison, and Competition
Tommy Gärling, Dawei Fang, Martin Holmen, Patrik Michaelsen
Behavioral Finance Working Group Conference. London: 12-13 June 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Preschoolers’ disclosures of child sexual abuse: Examining corroborated cases from Swedish courts
Mikaela Magnusson, Emelie Ernberg, Sara Landström
International Journal of Child Abuse & Neglect, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Streamlining Disclosure in Investigative Interviewing: The Joint Influence of Priming and Motivational Interviewing
David Amon Neequaye, Karl Ask, Pär-Anders Granhag, Aldert Vrij
European Association of Psychology and Law 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Child sexual abuse investigations involving preschool-aged complainants: Which cases are prosecuted?
Emelie Ernberg, Mikaela Magnusson, Sara Landström
The European Association of Psychology and Law (EAPL) conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Goal Matrix – A Model for Developing Shared Cognition in Teams.
Christian Jacobsson
Clinical and Experimental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 153

Namn Titel Telefon E-post
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kesrtin.palmerus@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 4273 adrian.parker@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1659 anders.biel@psy.gu.se
Broberg, Anders Professor 031-786 1703 anders.broberg@psy.gu.se
Carlander, Anders Postdoktor 031-786 1653 anders.carlander@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 5952 anders.pousette@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Nilsson, Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Postdoktor 031-786 1853 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskarassistent angelica.hagsand@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Witte, Ann Forskningsbiträde 031-786 6932 ann.witte@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-/​studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetsadj 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Karlsson, Bodil Doktorand 031-786 6770 bodil.karlsson@psy.gu.se
Johansson, Boo Professor, Viceprefekt 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 1668 cecilia.petersson@psy.gu.se
Triscoli, Chantal Doktorand 031-786 6598 chantal.triscoli@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonomiadministratör 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Professor 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Neequaye, David Amon Doktorand 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Norlin, David Doktorand 031-786 6766 david.norlin@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Doktorand 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Punzi, Elisabeth Universitetslektor 031-786 1648 elisabeth.punzi@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Doktorand 031-786 1856 emelie.ernberg@psy.gu.se
Bäck, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.back@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Forskare, biträdande 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se
Roos af Hjelmsäter, Emma Universitetslektor 031-786 4283 emma.roos@psy.gu.se
Mac Giolla, Erik Postdoktor 031-786 1934 erik.mac.giolla@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand 031-786 6769 erik.nilsson@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildnings adm 031-786 1854 eugenia.andersson@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Henning, Georg Doktorand georg.henning@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 153

Visar 1 - 10 av 3709

2017

Eliciting Information from People Who Pose a Threat: Counter-Interview Strategies Examined
Renate Geurts, Karl Ask, Pär-Anders Granhag, Aldert Vrij
Journal of Applied Research in Memory and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term effects of Internet-delivered cognitive behavioral therapy for depression in primary care - the PRIM-NET controlled trial.
Maria Christina Eriksson, Marie Kivi, Dominique Hange, Eva-Lisa Petersson, Nashmil Ariai et al.
Scandinavian journal of primary health care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The impact of internet-based cognitive behavior therapy on work ability in patients with depression - a randomized controlled study.
Dominique Hange, Nashmil Ariai, Marie Kivi, Maria Christina Eriksson, Shabnam Nejati et al.
International journal of general medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Financial Risk Taking Related to Individual Risk Preference, Social Comparison, and Competition
Tommy Gärling, Dawei Fang, Martin Holmen, Patrik Michaelsen
Behavioral Finance Working Group Conference. London: 12-13 June 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Preschoolers’ disclosures of child sexual abuse: Examining corroborated cases from Swedish courts
Mikaela Magnusson, Emelie Ernberg, Sara Landström
International Journal of Child Abuse & Neglect, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Streamlining Disclosure in Investigative Interviewing: The Joint Influence of Priming and Motivational Interviewing
David Amon Neequaye, Karl Ask, Pär-Anders Granhag, Aldert Vrij
European Association of Psychology and Law 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Child sexual abuse investigations involving preschool-aged complainants: Which cases are prosecuted?
Emelie Ernberg, Mikaela Magnusson, Sara Landström
The European Association of Psychology and Law (EAPL) conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Goal Matrix – A Model for Developing Shared Cognition in Teams.
Christian Jacobsson
Clinical and Experimental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3709

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2017-03-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?