Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Structural Relations between Sources of Parental Knowledge, Feelings of Being Overly Controlled and Risk Behaviors in early Adolescence
Sabina Kapetanovic, Margareta Bohlin, Therése Skoog, Arne Gerdner
Journal of Family Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

When a parent dies - a systematic review of the effects of support programs for parentally bereaved children and their caregivers.
Ann-Sofie Bergman, Ulf Axberg, Elizabeth Hanson
BMC palliative care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish child health nurses treat fathers more equally in 2014 than 2004, but mothers remain their primary focus
M. B. Wells, Pamela Massoudi, M. Bergstrom
Acta Paediatrica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A multi-facet pain survey of psychosocial complaints among patients with long-standing non-malignant pain
Leif Peterson, Jesper Lundgren, Sven G. Carlsson
Scandinavian Journal of Pain, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High-intensity therapist-guided internet-based cognitive behavior therapy for alcohol use disorder: a pilot study
C. Sundstrom, M. Kraepelien, Niels Eék, Claudia Fahlke, V. Kaldo et al.
Bmc Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Executive function and attention in patients with stress-related exhaustion: perceived fatigue and effect of distraction
D. Krabbe, S. Ellbin, Michael Nilsson, I. H. Jonsdottir, Hans Samuelsson
Stress-the International Journal on the Biology of Stress, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fathers' depressive symptoms in the postnatal period: Prevalence and correlates in a population-based Swedish study
Pamela Massoudi, Philip Hwang, Birgitta Wickberg
Scandinavian Journal of Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Goal Matrix – A Model for Developing Shared Cognition in Teams.
Christian Jacobsson
Clinical and Experimental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Autonomy and Responsibility as a Dual Construct: Swedish Police Personnel’s Stress, Energy, and Motivation
Danilo Garcia, Fredrik Ryberg, Ann-Christine Andersson Arntén, Trevor Archer, Ali Al Nima
International Journal of Police Science and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 158

Namn Titel Telefon E-post
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kesrtin.palmerus@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 4273 adrian.parker@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1659 anders.biel@psy.gu.se
Broberg, Anders Professor 031-786 1703 anders.broberg@psy.gu.se
Carlander, Anders Postdoktor 031-786 1653 anders.carlander@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 5952 anders.pousette@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Nilsson, Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Stenling, Andreas Forskare andreas.stenling@gu.se
Hagsand, Angelica Postdoktor 031-786 1853 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskarassistent angelica.hagsand@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Witte, Ann Forskningsbiträde 031-786 6932 ann.witte@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-/​studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetsadj 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Karlsson, Bodil Doktorand 031-786 6770 bodil.karlsson@psy.gu.se
Johansson, Boo Professor, Viceprefekt 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 1668 cecilia.petersson@psy.gu.se
Triscoli, Chantal Doktorand 031-786 6598 chantal.triscoli@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonomiadministratör 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Professor 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Neequaye, David Amon Doktorand 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Norlin, David Doktorand 031-786 6766 david.norlin@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Doktorand 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Punzi, Elisabeth Universitetslektor 031-786 1648 elisabeth.punzi@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Doktorand 031-786 1856 emelie.ernberg@psy.gu.se
Bäck, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.back@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Forskare, biträdande 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se
Roos af Hjelmsäter, Emma Universitetslektor 031-786 4283 emma.roos@psy.gu.se
Mac Giolla, Erik Postdoktor 031-786 1934 erik.mac.giolla@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand 031-786 6769 erik.nilsson@psy.gu.se
Ramos, Érika Doktorand erika.ramos@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildnings adm 031-786 1854 eugenia.andersson@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 158

Visar 1 - 10 av 3740

2017

Structural Relations between Sources of Parental Knowledge, Feelings of Being Overly Controlled and Risk Behaviors in early Adolescence
Sabina Kapetanovic, Margareta Bohlin, Therése Skoog, Arne Gerdner
Journal of Family Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

When a parent dies - a systematic review of the effects of support programs for parentally bereaved children and their caregivers.
Ann-Sofie Bergman, Ulf Axberg, Elizabeth Hanson
BMC palliative care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish child health nurses treat fathers more equally in 2014 than 2004, but mothers remain their primary focus
M. B. Wells, Pamela Massoudi, M. Bergstrom
Acta Paediatrica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A multi-facet pain survey of psychosocial complaints among patients with long-standing non-malignant pain
Leif Peterson, Jesper Lundgren, Sven G. Carlsson
Scandinavian Journal of Pain, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High-intensity therapist-guided internet-based cognitive behavior therapy for alcohol use disorder: a pilot study
C. Sundstrom, M. Kraepelien, Niels Eék, Claudia Fahlke, V. Kaldo et al.
Bmc Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Executive function and attention in patients with stress-related exhaustion: perceived fatigue and effect of distraction
D. Krabbe, S. Ellbin, Michael Nilsson, I. H. Jonsdottir, Hans Samuelsson
Stress-the International Journal on the Biology of Stress, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fathers' depressive symptoms in the postnatal period: Prevalence and correlates in a population-based Swedish study
Pamela Massoudi, Philip Hwang, Birgitta Wickberg
Scandinavian Journal of Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Goal Matrix – A Model for Developing Shared Cognition in Teams.
Christian Jacobsson
Clinical and Experimental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Autonomy and Responsibility as a Dual Construct: Swedish Police Personnel’s Stress, Energy, and Motivation
Danilo Garcia, Fredrik Ryberg, Ann-Christine Andersson Arntén, Trevor Archer, Ali Al Nima
International Journal of Police Science and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3740

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2017-03-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?