Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Dark Cube
Danilo Garcia
V. Zeigler-Hill & T. Shackelford (Eds.), Encyclopedia of Personality and Individual Differences., Springer, Bidrag till encyklopedi 2019
Bidrag till encyklopedi

Affective Profiles Model
Danilo Garcia
V. Zeigler-Hill & T. Shackelford (Eds.), Encyclopedia of Personality and Individual Differences., Springer, Bidrag till encyklopedi 2019
Bidrag till encyklopedi

Pubertal timing
Håkan Stattin, Therése Skoog
The SAGE Encyclopedia of Lifespan Human Development, Thousand Oaks, Sage, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

Ungas kärleksrelationer
Darun Jaf, Therése Skoog
Barn- och ungdomsvetenskap: En grundbok, Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Trust-building strategies: Establishing cooperation in the interrogative context. Presentation given to the FBI: United States Institute of Peace (Washington DC)
Simon Oleszkiewicz
Intelligence interviewing: The science of what works, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A descriptive analysis of the approaches and tactics used in undercover operations
Simon Oleszkiewicz, Pär-Anders Granhag
7th Annual HIG Research Symposium, Washington DC, 17 Oct 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Evaluation of oral statements: Scientifically based decision-aid for migration cases
Pär-Anders Granhag, Sara Landström, Andreas Nordin
Scientific report at the Department of Psychology, Gothenburg, University of Gothenburg, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

The Scharff technique: Training military intelligence officers to elicit information from small cells of sources
Simon Oleszkiewicz
7th Annual HIG Research Symposium, Washington DC, 17 Oct 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The impact of internet-based cognitive behavior therapy on work ability in patients with depression - a randomized controlled study.
Dominique Hange, Nashmil Ariai, Marie Kivi, Maria Christina Eriksson, Shabnam Nejati et al.
International Journal of General Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 178

Namn Titel Telefon E-post
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kesrtin.palmerus@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 4273 adrian.parker@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1659 anders.biel@psy.gu.se
Carlander, Anders Forskare 031-786 1653 anders.carlander@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 5952 anders.pousette@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Nilsson, Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Stenling, Andreas Forskare andreas.stenling@gu.se
Hagsand, Angelica Postdoktor 031-786 1853 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskarassistent angelica.hagsand@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Witte, Ann Forskningsbiträde 031-786 6932 ann.witte@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-och studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Malmström, Anna Universitetsadjunkt anna.malmstrom@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Haglind, Anne Doktorand anne.haglind@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Larsson, Billy Universitetsadjunkt billy.larsson@psy.gu.se
Karlsson, Bodil Doktorand 031-786 6770 bodil.karlsson@psy.gu.se
Johansson, Boo Professor, Viceprefekt 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt camilla.okeeffe@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 1668 cecilia.petersson@psy.gu.se
Young, Celia Universitetsadjunkt celia.young@psy.gu.se
Triscoli, Chantal Doktorand 031-786 6598 chantal.triscoli@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonomiadministratör 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Professor 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Neequaye, David Amon Doktorand 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Norlin, David Doktorand 031-786 6766 david.norlin@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Doktorand 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Hoff Brattberg, Elin Universitetsadjunkt elin.hoff.brattberg@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand elin.nylander@psy.gu.se
Punzi, Elisabeth Universitetslektor 031-786 1648 elisabeth.punzi@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Doktorand 031-786 1856 emelie.ernberg@psy.gu.se
Bäck, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.back@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 178

Visar 1 - 10 av 3809

2019

Dark Cube
Danilo Garcia
V. Zeigler-Hill & T. Shackelford (Eds.), Encyclopedia of Personality and Individual Differences., Springer, Bidrag till encyklopedi 2019
Bidrag till encyklopedi

Affective Profiles Model
Danilo Garcia
V. Zeigler-Hill & T. Shackelford (Eds.), Encyclopedia of Personality and Individual Differences., Springer, Bidrag till encyklopedi 2019
Bidrag till encyklopedi

2018

Pubertal timing
Håkan Stattin, Therése Skoog
The SAGE Encyclopedia of Lifespan Human Development, Thousand Oaks, Sage, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

Ungas kärleksrelationer
Darun Jaf, Therése Skoog
Barn- och ungdomsvetenskap: En grundbok, Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

2017

Trust-building strategies: Establishing cooperation in the interrogative context. Presentation given to the FBI: United States Institute of Peace (Washington DC)
Simon Oleszkiewicz
Intelligence interviewing: The science of what works, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A descriptive analysis of the approaches and tactics used in undercover operations
Simon Oleszkiewicz, Pär-Anders Granhag
7th Annual HIG Research Symposium, Washington DC, 17 Oct 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Evaluation of oral statements: Scientifically based decision-aid for migration cases
Pär-Anders Granhag, Sara Landström, Andreas Nordin
Scientific report at the Department of Psychology, Gothenburg, University of Gothenburg, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

The Scharff technique: Training military intelligence officers to elicit information from small cells of sources
Simon Oleszkiewicz
7th Annual HIG Research Symposium, Washington DC, 17 Oct 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The impact of internet-based cognitive behavior therapy on work ability in patients with depression - a randomized controlled study.
Dominique Hange, Nashmil Ariai, Marie Kivi, Maria Christina Eriksson, Shabnam Nejati et al.
International Journal of General Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3809

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2017-03-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?