Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
40530 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 40530 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Italian and Swedish adolescents: differences and associations in subjective well-being and psychological well-being
Danilo Garcia, Elisabetta Sagone, Maria Elvira De Caroli, Ali Al Nima
PeerJ, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Who gets ahead in life? Personality traits and childhood background in economic success
Petri Kajonius, Anders Carlander
Journal of Economic Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Symposium: Alcohol intoxicated witnesses and suspects
Angelica Hagsand
American Psychology Law Society (AP-LS) Annual conference. Seattle, USA: 16-18 March, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Preschoolers' disclosures of child sexual abuse: A multiple-case study
Mikaela Magnusson
Brottsoffer i fokus: de vinnande bidragen i Brottsoffermyndighetens uppsatstävling 2017, Umeå, Brottsoffermyndigheten, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Patients' experiences of a computerised self-help program for treating depression - a qualitative study of Internet mediated cognitive behavioural therapy in primary care.
Anna Holst, Shabnam Nejati, Cecilia Björkelund, Maria Christina Eriksson, Dominique Hange et al.
Scandinavian journal of primary health care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trust Building Strategies: Facilitating Cooperation in an Interrogative Context.
Simon Oleszkiewicz, S. Kleinman, D. Atkinson, C. A. Meissner
American Psychology-Law Society (AP-LS) Annual Conference. Seattle, USA: 16-18 March, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Intelligence gathering from multiple sources: Training military personnel in the Scharff technique.
Simon Oleszkiewicz, Pär-Anders Granhag, Marthe Lefsaker Sakrisvold, S. Kleinman
American Psychology-Law Society (AP-LS) Annual Conference. Seattle, USA: 16-17 March 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The effect of alcohol, and investigative interviewing approach on witness recall of an interactive event
Angelica Hagsand, Andrea Wolfs, Omri Diamond, Amelia Jafary, Nadja Schreiber Compo et al.
American Psychology Law Society (AP-LS) annual conference. Seattle, USA: 16-18 March , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Over the limit: Highly intoxicated witnesses’ ability to recall an event
Christopher Altman, Nadja Schreiber Compo, Angelica Hagsand, Dawn McQuiston, Jiselle Cervera
American Psychology Law Society (AP-LS) annual conference. Seattle, USA: 16-18 March, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 155

Namn Titel Telefon E-post
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kesrtin.palmerus@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 4273 adrian.parker@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1659 anders.biel@psy.gu.se
Broberg, Anders Professor 031-786 1703 anders.broberg@psy.gu.se
Carlander, Anders Postdoktor 031-786 1653 anders.carlander@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 5952 anders.pousette@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Nilsson, Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Postdoktor 031-786 1853 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskarassistent angelica.hagsand@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Witte, Ann Forskningsbiträde 031-786 6932 ann.witte@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-/​studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetsadj 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Karlsson, Bodil Doktorand 031-786 6770 bodil.karlsson@psy.gu.se
Johansson, Boo Professor, Viceprefekt 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 1668 cecilia.petersson@psy.gu.se
Triscoli, Chantal Doktorand 031-786 6598 chantal.triscoli@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonomiadministratör 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Professor 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Neequaye, David Amon Doktorand 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Norlin, David Doktorand 031-786 6766 david.norlin@psy.gu.se
Mc Hugh, Elaine Doktorand 031-786 4674 elaine.mc.hugh@socwork.gu.se
Alfredsson, Elin Doktorand 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Punzi, Elisabeth Universitetslektor 031-786 1648 elisabeth.punzi@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Doktorand 031-786 1856 emelie.ernberg@psy.gu.se
Bäck, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.back@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Forskare, biträdande 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se
Roos af Hjelmsäter, Emma Universitetslektor 031-786 4283 emma.roos@psy.gu.se
Mac Giolla, Erik Postdoktor 031-786 1934 erik.mac.giolla@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand 031-786 6769 erik.nilsson@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildnings adm 031-786 1854 eugenia.andersson@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 155

Visar 1 - 10 av 3616

2017

Italian and Swedish adolescents: differences and associations in subjective well-being and psychological well-being
Danilo Garcia, Elisabetta Sagone, Maria Elvira De Caroli, Ali Al Nima
PeerJ, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Who gets ahead in life? Personality traits and childhood background in economic success
Petri Kajonius, Anders Carlander
Journal of Economic Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Symposium: Alcohol intoxicated witnesses and suspects
Angelica Hagsand
American Psychology Law Society (AP-LS) Annual conference. Seattle, USA: 16-18 March, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Preschoolers' disclosures of child sexual abuse: A multiple-case study
Mikaela Magnusson
Brottsoffer i fokus: de vinnande bidragen i Brottsoffermyndighetens uppsatstävling 2017, Umeå, Brottsoffermyndigheten, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Patients' experiences of a computerised self-help program for treating depression - a qualitative study of Internet mediated cognitive behavioural therapy in primary care.
Anna Holst, Shabnam Nejati, Cecilia Björkelund, Maria Christina Eriksson, Dominique Hange et al.
Scandinavian journal of primary health care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trust Building Strategies: Facilitating Cooperation in an Interrogative Context.
Simon Oleszkiewicz, S. Kleinman, D. Atkinson, C. A. Meissner
American Psychology-Law Society (AP-LS) Annual Conference. Seattle, USA: 16-18 March, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Intelligence gathering from multiple sources: Training military personnel in the Scharff technique.
Simon Oleszkiewicz, Pär-Anders Granhag, Marthe Lefsaker Sakrisvold, S. Kleinman
American Psychology-Law Society (AP-LS) Annual Conference. Seattle, USA: 16-17 March 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The effect of alcohol, and investigative interviewing approach on witness recall of an interactive event
Angelica Hagsand, Andrea Wolfs, Omri Diamond, Amelia Jafary, Nadja Schreiber Compo et al.
American Psychology Law Society (AP-LS) annual conference. Seattle, USA: 16-18 March , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Over the limit: Highly intoxicated witnesses’ ability to recall an event
Christopher Altman, Nadja Schreiber Compo, Angelica Hagsand, Dawn McQuiston, Jiselle Cervera
American Psychology Law Society (AP-LS) annual conference. Seattle, USA: 16-18 March, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 3616

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2017-03-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?