Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Kerstin Falkman

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Using a word association task to investigate semantic depth in Swedish-speaking children with developmental language disorder
O. Sandgren, E. K. Salameh, U. Nettelbladt, Annika Dahlgren Sandberg, K. Andersson
Logopedics Phoniatrics Vocology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

School Health Assessment Tools: A Systematic Review of Measurement in Primary Schools
Maryam Kazemitabar, Ali Moghadamzadeh, Mojtaba Habibi, Rezvan Hakimzadeh, Danilo Garcia
PeerJ, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

The Role of Relational Support in the Longitudinal Links between Adolescent Sexual Harassment Victimization and Psychological Health.
Therése Skoog, Sabina Kapetanovic
Development and psychopathology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perceived Barriers to Decision Quality in Three Swedish Public Authorities
Ilkka Salo, Carl Martin Allwood
International Journal of Public Administration, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical activity and cognitive function: between-person and within-person associations and moderators
A. Stenling, D. E. Sorman, Magnus Lindwall, P. Hansson, J. K. Ljungberg et al.
Aging Neuropsychology and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relational Coherence and Persistent Rule-Following: The Impact of Targeting Coherence in a 'Non-Critical' Component of a Relational Network
Ragnar Bern, Tone Persdotter, C. Harte, D. Barnes-Holmes
Psychological Record, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 172

Namn Titel Telefon E-post
Alfredsson, Elin Universitetslektor 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor ulf.axberg@psy.gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Postdoktor 031-786 1653 magnus.bergquist@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Forskare 031-786 1938 pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Bjärnlind, Helena Utbildningssamordnare 031-786 6932 helena.bjarnlind@psy.gu.se
Björkäng, Therese Personalhandläggare 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor, Jämställdhetssamordnare 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Calderon, Sofia Postdoktor 031-786 1654 sofia.calderon@psy.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emerita 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Datavs Johansson, Martina Universitetsadjunkt 031-786 4246 martina.d.johansson@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Dervisoski, Evelina Forskare, biträdande 031-786 1667 evelina.dervisoski@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklund Lövgren, Carolin Doktorand carolin.eklund@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Englund, Marianne Universitetsadjunkt, Klinikansvarig psykolog, KBT 031-786 1939 marianne.englund@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Universitetslektor 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Falkman, Kerstin Universitetslektor, Prefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Fanni, Elsa Forskare, biträdande 031-786 6244 elsa.fanni@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor, Internationell koordinator 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Garzón, Benjamín Forskare benjamin.garzon@psy.gu.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 172

Visar 1 - 10 av 4677

2021

2020

Using a word association task to investigate semantic depth in Swedish-speaking children with developmental language disorder
O. Sandgren, E. K. Salameh, U. Nettelbladt, Annika Dahlgren Sandberg, K. Andersson
Logopedics Phoniatrics Vocology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

School Health Assessment Tools: A Systematic Review of Measurement in Primary Schools
Maryam Kazemitabar, Ali Moghadamzadeh, Mojtaba Habibi, Rezvan Hakimzadeh, Danilo Garcia
PeerJ, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

The Role of Relational Support in the Longitudinal Links between Adolescent Sexual Harassment Victimization and Psychological Health.
Therése Skoog, Sabina Kapetanovic
Development and psychopathology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perceived Barriers to Decision Quality in Three Swedish Public Authorities
Ilkka Salo, Carl Martin Allwood
International Journal of Public Administration, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical activity and cognitive function: between-person and within-person associations and moderators
A. Stenling, D. E. Sorman, Magnus Lindwall, P. Hansson, J. K. Ljungberg et al.
Aging Neuropsychology and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relational Coherence and Persistent Rule-Following: The Impact of Targeting Coherence in a 'Non-Critical' Component of a Relational Network
Ragnar Bern, Tone Persdotter, C. Harte, D. Barnes-Holmes
Psychological Record, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 4677

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?