Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Kerstin Falkman

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

How situational activation of values evokes positive and negative feelings: Theory and experimental findings
William Montgomery, Henry Montgomery, Tommy Gärling
Motivation and Emotion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How “Dirty” is the Dark Triad? Dark Character Profiles, Swearing, and Sociosexuality
Danilo Garcia
PeerJ, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Facial emotion recognition ability in patients with schizophrenia and other psychotic disorders.
Elin Kjellenberg, Stefan Winblad
Schizophrenia Bulletin, London, Oxford academic, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Health-related quality of life (FACT-GP) in Sweden
Ann-Sophie Lindqvist Bagge, Anders Carlander, Claudia Fahlke, Roger Olofsson Bagge
Health and Quality of Life Outcomes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Barns psykologiska utveckling – från nyfödd till skola
Philip Hwang, Ann Frisén
Förskolan och barns utveckling: Grundbok för förskollärare. Andra reviderade upplgan., Malmö, Gleerups Utbildning AG, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Efficacy of an Internet-Based Community Reinforcement and Family Training Program to Increase Treatment Engagement for AUD and to Improve Psychiatric Health for CSOs: A Randomized Controlled Trial
Niels Eék, K. Romberg, O. Siljeholm, M. Johansson, S. Andreasson et al.
Alcohol and alcoholism (Oxford, Oxfordshire), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do the questions asked affect suspects' perceptions of the interviewer's prior knowledge?
Meghana Srivatsav, Timothy Luke, Pär-Anders Granhag, A. Vrij
Journal of Investigative Psychology and Offender Profiling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 168

Namn Titel Telefon E-post
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor ulf.axberg@psy.gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Postdoktor 031-786 1653 magnus.bergquist@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Forskare 031-786 1938 pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Bjärnlind, Helena Utbildningssamordnare 031-786 6932 helena.bjarnlind@psy.gu.se
Björkäng, Therese Personalhandläggare 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor, Jämställdhetssamordnare 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Calderon, Sofia Postdoktor 031-786 1654 sofia.calderon@psy.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emerita 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Datavs Johansson, Martina Universitetsadjunkt 031-786 4246 martina.d.johansson@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Dervisoski, Evelina Forskare, biträdande 031-786 1667 evelina.dervisoski@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklund Lövgren, Carolin Doktorand carolin.eklund@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Englund, Marianne Universitetsadjunkt, Klinikansvarig psykolog, KBT 031-786 1939 marianne.englund@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Falkman, Kerstin Universitetslektor, Prefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Fanni, Elsa Forskare, biträdande 031-786 6244 elsa.fanni@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor, Internationell koordinator 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Garzón, Benjamín Forskare benjamin.garzon@psy.gu.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
Granhag, Pär-Anders Professor 031-786 1647 pag@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 168

Visar 71 - 80 av 4666

2020

Increased risk for hip fracture after death of a spouse-further support for bereavement frailty?
Cecilie Hongslo Vala, Mattias Lorentzon, Valter Sundh, H. Johansson, C Lewerin et al.
Osteoporosis international : a journal established as result of cooperation between the European Foundation for Osteoporosis and the National Osteoporosis Foundation of the USA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding daily car use: Driving habits, motives, attitudes, and norms across trip purposes
Érika Martins Silva Ramos, Cecilia Jakobsson Bergstad, Jonas Nässén
Transportation Research Part F: Traffic Psychology and Behaviour, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-Compassion and Need Frustration Moderate the Effects of Upward Appearance Comparisons on Body Image Discrepancies
N. Ntoumanis, Andreas Stenling, E. Quested, N. Nikitaras, J. Olson et al.
Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human Lie-Detection Performance: Does Random Assignment versus Self-Selection of Liars and Truth-Tellers Matter?
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla
Journal of Applied Research in Memory and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time and Alcohol Do Not Change Everything: How Intoxicated Witnesses Perceive Aggression in Intimate Partner Violence
Malin Hildebrand Karlén, J. Green, A. Larsson, G. H. Gudjonsson
Journal of Interpersonal Violence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with dark traits have the ability but not the disposition to empathize
Petri Kajonius, T. Bjorkman
Personality and Individual Differences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of anthropometry and weight change with risk of dementia and its major subtypes: a meta-analysis consisting 2.8 million adults with 57,294 cases of dementia
Crystal Lee, Mark Woodward, David Batty, Alexa Beiser, Steven Bell et al.
Obesity Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 4666

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?