Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Resilience Profiles Among Swedish Long-Term Unemployed
Alexandre Granjard, Erik Lindskär, Nigel Lester, Jeremy Jones, Patricia Rosenberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Gait speed as predictor of transition into cognitive impairment: Findings from three longitudinal studies on aging
Emiel O. Hoogendijk, Judith J.M. Rijnhart, Johan Skoog, Annie Robitaille, Ardo van den Hout et al.
Experimental Gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Ternary Model of Personality: Temperament, Character, and Identity
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Sverker Sikström, Henrik Anckarsäter, C. Robert Cloninger
Statistical Semantics - Methods and Applications, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personality Among Swedish Long-Term Unemployed
Alexandre Granjard, Erik Lindskär, Nigel Lester, Jeremy Jones, Patricia Rosenberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Quantitative Semantics Test Theory: Validation of two Short Personality Inventories
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Ali Al Nima, Alexandre Granjard, Kevin M. Cloninger et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Item Response Theory on Subjective Well-Being Measures
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Testing the Internal Validity of a Biopsychosocial Model of Subjective Well-Being
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Beliefs about suspect alibis: A survey of lay people in the United Kingdom, Israel, and Sweden
Shiri Portnoy, Lorraine Hope, Aldert Vrij, Karl Ask, Sara Landström
The International Journal of Evidence & Proof, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expressions of Malevolent Character are Triggered when Posting on Facebook
Danilo Garcia, Oscar N. E. Kjell, Sverker Sikström
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Personer

Visar 51 - 100 av 177

Namn Titel Telefon E-post
von Garaguly, Marie Forskare, biträdande 031-786 1667 marie.von.garaguly@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Lindén, Linda Forskningsadministratör 031-786 6934 linda.linden@psy.gu.se
Nylinder, Stephan Forskningsadministratör 031-786 1697 stephan.nylinder@psy.gu.se
Fanni, Elsa Forskningsassistent 031-786 6244 elsa.fanni@psy.gu.se
Gültekin, Raver Forskningsassistent 031-786 6244 raver.gultekin@psy.gu.se
Hosseini, Mostafa Forskningsassistent mostafa.hosseini@psy.gu.se
Håkansson, Clara Forskningsassistent 031-786 6244 clara.hakansson@psy.gu.se
Jansson, Helena Forskningsassistent 031-786 6244 helena.jansson@psy.gu.se
Nyström, Lina Forskningsassistent 031-786 6244 lina.nystrom@psy.gu.se
Sjölund, Anna-Maria Forskningsassistent 031-786 1659 anna-maria.sjolund@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Björkäng, Therese Personalhandläggare 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Postdoktor 031-786 1653 magnus.bergquist@psy.gu.se
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Neequaye, David Postdoktor 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor, Hälsopsykologi och beroendepsykologi 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Granhag, Pär-Anders Professor 031-786 1647 pag@psy.gu.se
Hansen, Stefan Professor 031-786 4292 stefan.hansen@psy.gu.se
Hassing, Linda Professor 031-786 4258 linda.hassing@psy.gu.se
Johansson Hanse, Jan Professor, för forskarutbildningen 031-786 1678 jan.johansson.hanse@psy.gu.se
Lindwall, Magnus Professor 031-786 1652 magnus.lindwall@gu.se
Strömwall, Leif Professor, Viceprefekt 031-786 1665 leif.stromwall@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Gärling, Tommy Professor emeritus tommy.garling@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kerstin.palmerus@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 1699 adrian.parker@psy.gu.se
Schaller, Joseph Professor emeritus 031-786 1699 joseph.schaller@psy.gu.se
Säregård, Rosalie Psykolog rosalie.saregard@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog, Klinikansvarig psykolog PDT, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet PDT 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Lindqvist, Marcus Receptionist 031-786 1701 marcus.lindqvist@psy.gu.se
Ravazdi, Manuela Receptionist 031-786 1701 manuela.ravazdi@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Hwang, Philip Seniorforskare, Professor philip.hwang@psy.gu.se
Johansson, Boo Seniorforskare 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
Lomberg, Marie Studieadministratör/​studievägledare, - fristående kurser på grundnivå 031-786 5544 marie.lomberg@psy.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Universitetsadjunkt 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Bonnedal, Unni Universitetsadjunkt unni.bonnedal@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Datavs Johansson, Martina Universitetsadjunkt 031-786 4246 martina.d.johansson@psy.gu.se

Visar 51 - 100 av 177

Visar 4421 - 4430 av 4533

1984

Små barns känslomässiga relationer
Philip Hwang
Barnets tidiga relationer, Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 1984
Kapitel i bok

Inledning
Philip Hwang
Barnets tidiga relationer, Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 1984
Kapitel i bok

Barnets tidiga relationer
Philip Hwang
Stockholm, Natur & Kultur, Samlingsverk 1984
Samlingsverk

Bostadsrätt - ett bättre bostadssätt ...
Lennart Widenberg, Lena Jarlöv, Inga Malmqvist, Birgitta Mattsson, Gert Sandahl
Stockholm, Byggforskningsrådet, BRF R24:1984, Bok 1984
Bok

Error detection processes in statistical problem solving
Carl Martin Allwood
Cognitive Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1984
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tänkande i olika kulturer. I J. Allwood (Red.), Tvärkulturell kommunikation
Carl Martin Allwood
Tvärkulturell kommunikation, Pal 12, Institutionen för lingvistik, Göteborgs universitet., Paper i proceeding 1984
Paper i proceeding

För bättre datoranvändning: Låt psykosociala faktorer påverka systemutvecklingen
Carl Martin Allwood
Modern Administration, Artikel i övriga tidskrifter 1984
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 4421 - 4430 av 4533

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?