Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Beliefs about suspect alibis: A survey of lay people in the United Kingdom, Israel, and Sweden
Shiri Portnoy, Lorraine Hope, Aldert Vrij, Karl Ask, Sara Landström
The International Journal of Evidence & Proof, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expressions of Malevolent Character are Triggered when Posting on Facebook
Danilo Garcia, Oscar N. E. Kjell, Sverker Sikström
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Synergetic Effects of Anthropedia’s Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions on Refugees’ Health
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Clara Amato, Patricia Rosenberg, Asmir Saljunovic et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Allt ljus på teamet - En handbok för teamutveckling
Mette Sandahl, Mattias Wihlborg, Christian Jacobsson, Maria Åkerlund
Stockholm, Natur & Kultur Akademisk, Bok 2020
Bok

Travel behavior and psychology: Life time achievement 1982-2018
Tommy Gärling
Goulias, K. G. & Davis, A. W. (Eds.), Mapping the travel behavior genome, New York, Elsevier, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Individual and Organizational Factors at the Basis of Newly Graduated Nurses’ Burnout
Clara Amato, Danilo Garcia, Erik Lindskär, Kevin M. Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Effects of Six Months of Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions among Refugees in Sweden
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Nigel Lester, C. Robert Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Temperament Profiles (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Clergy
Danilo Garcia, Clara Amato, Erica Schϋtz, Kevin Cloninger
XXXII International Congress of Psychology. Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Three Genetic-Environmental Networks for Human Personality
Igor Zwir, Coral Del-Val, Javier Arnedo, Laura Pulkki-Råback, Betina Konte et al.
Molecular Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 150 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Englund, Marianne Universitetsadjunkt, Klinikansvarig psykolog, KBT 031-786 1939 marianne.englund@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Universitetsadjunkt py.eriksson@psy.gu.se
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt, Likabehandlingsombud 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Universitetsadjunkt fanny.gyberg@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Universitetsadjunkt 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hoff Brattberg, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1674 elin.hoff.brattberg@psy.gu.se
Jacobsson-Jensen, Emma Universitetsadjunkt emma.jacobsson@gu.se
Johansson, Per Magnus Universitetsadjunkt per.magnus.johansson@psy.gu.se
Jönsson, Jan-Erik Universitetsadjunkt, Psykolog jan-erik.jonsson@psy.gu.se
Lindqvist Bagge, Ann-Sophie Universitetsadjunkt 031-786 2353 ann-sophie.lindqvist.bagge@psy.gu.se
Malmström, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6349 anna.malmstrom@psy.gu.se
Mogren, Karl Universitetsadjunkt karl.mogren@gu.se
Mårtensson Elmrud, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1936 elin.martensson.elmrud@psy.gu.se
Neijlind, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1646 jessica.neijlind@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Rydbo, Niklas Universitetsadjunkt, Doktorand 031-786 1650 niklas.rydbo@psy.gu.se
Sanner, Stefan Universitetsadjunkt stefan.sanner@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Wramsten Wilmar, Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog 031-786 6624 maria.wramsten.wilmar@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor ulf.axberg@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor, Jämställdhetssamordnare 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Falkman, Kerstin Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor, Internationell koordinator 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Grill, Martin Universitetslektor 031-786 1663 martin.grill@gu.se
Grip, Karin Universitetslektor 031-786 1658 karin.grip@psy.gu.se
Gunnarsson, Mattias Universitetslektor, Studierektor 031-786 1685 mattias.gunnarsson@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Hedesström, Martin Universitetslektor 031-786 1853 martin.hedesstrom@psy.gu.se
Hildebrand Karlén, Malin Universitetslektor malin.karlen@psy.gu.se
Holmqvist Gattario, Kristina Universitetslektor 031-786 4263 kristina.holmqvist@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Vice prefekt med ansvar för arbetsmiljö 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Johansson, Lars-Olof Universitetslektor 031-786 4696 lars-olof.johansson@psy.gu.se
Landström, Sara Universitetslektor 031-786 4291 sara.landstrom@psy.gu.se
Larsson, Maria Universitetslektor 031-786 4288 maria.larsson@psy.gu.se
Luke, Timothy Universitetslektor, Programansvarig för masterprogrammet i psykologisk vetenskap 031-786 6931 timothy.luke@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Lundgren, Jesper Universitetslektor, Prefekt 031-786 5974 jesper.lundgren@psy.gu.se

Visar 101 - 150 av 177

Visar 4421 - 4430 av 4514

1983

Relationen mellan kultur och mänsklig kognition
Carl Martin Allwood
Nordisk Psykologi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1983
Artikel i vetenskaplig tidskrift

1982

Effects of Gender and Caretaking Role on Parent-Infant Interaction
M. E. Lamb, A. M. Frodi, Philip Hwang, M. Frodi, J. Steinberg
In R. N. Emde & R. Harmon (Eds.), Attachment and affiliative systems: Neurobiological and Psychobiological aspects, New York, NJ, Plenum, Kapitel i bok 1982
Kapitel i bok

Early proximodistal development in the mother's contact behavior during nursing
Joseph Schaller, Sven G. Carlsson, Knut Larsson
Infant Behavior and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Paradigms in psychosomatic research: a dialectic perspective.
Sven G. Carlsson, Sverker Jern
Scandinavian journal of psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Infant social development in nontraditional families
Philip Hwang
the International Conference on Infant Studies, Austin, TX, March 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Increased paternal involvement and family relationships
A. M. Frodi, M. E. Lamb, Philip Hwang, M. Frodi
´The International Conference on Infant Studies, Austin, TX, March 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Employers' and co-workers' reactions to parental leave of fathers
Philip Hwang
Invited adress at the Bank Street College of Education research Group, New York, NY, March 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Father-mother-infant interaction in traditional and nontraditional Swedish families
Philip Hwang
Invited presentation at the University of Utah Developmental Psychology Research Group, Salt Lake City, UT, March 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 4421 - 4430 av 4514

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://psy.gu.se/om-institutionen/?pageNumber=3&selectedTab=2&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&publicationPageNumber=443
Utskriftsdatum: 2019-12-08