Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Kerstin Falkman

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

How situational activation of values evokes positive and negative feelings: Theory and experimental findings
William Montgomery, Henry Montgomery, Tommy Gärling
Motivation and Emotion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How “Dirty” is the Dark Triad? Dark Character Profiles, Swearing, and Sociosexuality
Danilo Garcia
PeerJ, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Facial emotion recognition ability in patients with schizophrenia and other psychotic disorders.
Elin Kjellenberg, Stefan Winblad
Schizophrenia Bulletin, London, Oxford academic, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Health-related quality of life (FACT-GP) in Sweden
Ann-Sophie Lindqvist Bagge, Anders Carlander, Claudia Fahlke, Roger Olofsson Bagge
Health and Quality of Life Outcomes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Barns psykologiska utveckling – från nyfödd till skola
Philip Hwang, Ann Frisén
Förskolan och barns utveckling: Grundbok för förskollärare. Andra reviderade upplgan., Malmö, Gleerups Utbildning AG, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Efficacy of an Internet-Based Community Reinforcement and Family Training Program to Increase Treatment Engagement for AUD and to Improve Psychiatric Health for CSOs: A Randomized Controlled Trial
Niels Eék, K. Romberg, O. Siljeholm, M. Johansson, S. Andreasson et al.
Alcohol and alcoholism (Oxford, Oxfordshire), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do the questions asked affect suspects' perceptions of the interviewer's prior knowledge?
Meghana Srivatsav, Timothy Luke, Pär-Anders Granhag, A. Vrij
Journal of Investigative Psychology and Offender Profiling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 168

Namn Titel Telefon E-post
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor ulf.axberg@psy.gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Postdoktor 031-786 1653 magnus.bergquist@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Forskare 031-786 1938 pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Bjärnlind, Helena Utbildningssamordnare 031-786 6932 helena.bjarnlind@psy.gu.se
Björkäng, Therese Personalhandläggare 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor, Jämställdhetssamordnare 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Calderon, Sofia Postdoktor 031-786 1654 sofia.calderon@psy.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emerita 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Datavs Johansson, Martina Universitetsadjunkt 031-786 4246 martina.d.johansson@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Dervisoski, Evelina Forskare, biträdande 031-786 1667 evelina.dervisoski@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklund Lövgren, Carolin Doktorand carolin.eklund@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Englund, Marianne Universitetsadjunkt, Klinikansvarig psykolog, KBT 031-786 1939 marianne.englund@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Falkman, Kerstin Universitetslektor, Prefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Fanni, Elsa Forskare, biträdande 031-786 6244 elsa.fanni@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor, Internationell koordinator 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Garzón, Benjamín Forskare benjamin.garzon@psy.gu.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
Granhag, Pär-Anders Professor 031-786 1647 pag@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 168

Visar 4421 - 4430 av 4669

1991

A Composite measure of Agression for children with and without out-of-home care experiences
M. Prodromidis, Philip Hwang, Anders G Broberg, M. E. Lamb
The Society for Research in Child Development, Seattle, WA, April 1991, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1991
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Ecologies of infants in different cultures
Philip Hwang
The International Society for Behavioral Development, Minneapolis, MN, July 1991, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1991
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Scandinavian experience in providing alternative care
Philip Hwang
The Johnson & Johnson Pediatric Institute Symposium "Day Care for Children", Arlington, VA, October 1991, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1991
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Day care for young children in Sweden
Anders G Broberg, Philip Hwang
In E. Melhuish & P. Moss (Eds.), Daycare for young children - international perspectives, London, Tavistock/Routledge, Kapitel i bok 1991
Kapitel i bok

Swedish childcare research
Philip Hwang, Anders G Broberg
In E. Melhuish & P. Moss (Eds.), Day care for young children - international perspectives, London, Tavistock/Routledge, Kapitel i bok 1991
Kapitel i bok

Vad händer med blyga barn på daghem?
Philip Hwang, Anders G Broberg
Göteborg, Centrum för kunskap om barn, University of Gothenburg, Rapport 1991
Rapport

Does out-of-home care affect compliance in preschoolers?
K. J. Sternberg, M. E. Lamb, Philip Hwang, Anders G Broberg, R. D. Ketterlinus et al.
International Journal of Behavioral Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1991
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Social inhibition - development and implications
Philip Hwang, Anders G Broberg
In T. Archer & S. Hansen (Eds.), Behavioral Biology: Neuroendocrine Axis, Hillsdale, NJ, Erblaum, Kapitel i bok 1991
Kapitel i bok

Day Care in Sweden
Philip Hwang
In P. Moss & E. Mellhuish (Eds.), Day Care for Young Children: Research and Policy Implications, London, Thomas Coram Institute, Kapitel i bok 1991
Kapitel i bok

Swedish parents' preferences for child care
Philip Hwang, Anders G Broberg
Journal of Reproductive and Infant Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1991
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 4421 - 4430 av 4669

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://psy.gu.se/om-institutionen/?sortBy=lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=443
Utskriftsdatum: 2020-07-09