Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Resilience Profiles Among Swedish Long-Term Unemployed
Alexandre Granjard, Erik Lindskär, Nigel Lester, Jeremy Jones, Patricia Rosenberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Gait speed as predictor of transition into cognitive impairment: Findings from three longitudinal studies on aging
Emiel O. Hoogendijk, Judith J.M. Rijnhart, Johan Skoog, Annie Robitaille, Ardo van den Hout et al.
Experimental Gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Ternary Model of Personality: Temperament, Character, and Identity
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Sverker Sikström, Henrik Anckarsäter, C. Robert Cloninger
Statistical Semantics - Methods and Applications, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personality Among Swedish Long-Term Unemployed
Alexandre Granjard, Erik Lindskär, Nigel Lester, Jeremy Jones, Patricia Rosenberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Quantitative Semantics Test Theory: Validation of two Short Personality Inventories
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Ali Al Nima, Alexandre Granjard, Kevin M. Cloninger et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Item Response Theory on Subjective Well-Being Measures
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Testing the Internal Validity of a Biopsychosocial Model of Subjective Well-Being
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Beliefs about suspect alibis: A survey of lay people in the United Kingdom, Israel, and Sweden
Shiri Portnoy, Lorraine Hope, Aldert Vrij, Karl Ask, Sara Landström
The International Journal of Evidence & Proof, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expressions of Malevolent Character are Triggered when Posting on Facebook
Danilo Garcia, Oscar N. E. Kjell, Sverker Sikström
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Personer

Visar 51 - 100 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
Granhag, Pär-Anders Professor 031-786 1647 pag@psy.gu.se
Green, Johan Forskare, biträdande 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se
Grill, Martin Universitetslektor 031-786 1663 martin.grill@gu.se
Grip, Karin Universitetslektor 031-786 1658 karin.grip@psy.gu.se
Gröndal, Maria Doktorand maria.grondal@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt, Likabehandlingsombud 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Gunnarsson, Mattias Universitetslektor, Studierektor 031-786 1685 mattias.gunnarsson@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Universitetsadjunkt fanny.gyberg@psy.gu.se
Gärling, Tommy Professor emeritus tommy.garling@psy.gu.se
Gültekin, Raver Forskningsassistent 031-786 6244 raver.gultekin@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Universitetsadjunkt 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hansen, Stefan Professor 031-786 4292 stefan.hansen@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Hanson Högberg, John Doktorand john.hanson.hogberg@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Forskare 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Hassing, Linda Professor 031-786 4258 linda.hassing@psy.gu.se
Hedesström, Martin Universitetslektor 031-786 1853 martin.hedesstrom@psy.gu.se
Henriksson, Niké Doktorand 031-786 1688 nike.henriksson@psy.gu.se
Hildebrand Karlén, Malin Universitetslektor malin.karlen@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Hoff Brattberg, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1674 elin.hoff.brattberg@psy.gu.se
Holmqvist Gattario, Kristina Universitetslektor 031-786 4263 kristina.holmqvist@psy.gu.se
Hosseini, Mostafa Forskningsassistent mostafa.hosseini@psy.gu.se
Hultmann, Ole Universitetslektor/​psykolog, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet, KBT 031-786 1703 ole.hultmann@psy.gu.se
Hwang, Philip Seniorforskare, Professor philip.hwang@psy.gu.se
Håkansson, Clara Forskningsassistent 031-786 6244 clara.hakansson@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Vice prefekt med ansvar för arbetsmiljö 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Jacobsson-Jensen, Emma Universitetsadjunkt emma.jacobsson@gu.se
Jang, Minhwan Doktorand minhwan.jang@psy.gu.se
Jansson, Helena Forskningsassistent 031-786 6244 helena.jansson@psy.gu.se
Johansson, Boo Seniorforskare 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
Johansson, Lars-Olof Universitetslektor 031-786 4696 lars-olof.johansson@psy.gu.se
Johansson, Per Magnus Universitetsadjunkt per.magnus.johansson@psy.gu.se
Johansson Hanse, Jan Professor, för forskarutbildningen 031-786 1678 jan.johansson.hanse@psy.gu.se
Joleby, Malin Doktorand 031-786 4271 malin.joleby@psy.gu.se
Jonsson, Lukas Utbildningsadministratör 031-786 1635 lukas.jonsson@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 6769 caroline.jardmo@psy.gu.se
Jönsson, Jan-Erik Universitetsadjunkt, Psykolog jan-erik.jonsson@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Kivi, Marie Forskare 031-786 4282 marie.kivi@psy.gu.se
König, Stefanie Forskare 031-786 1938 stefanie.konig@psy.gu.se
Landström, Sara Universitetslektor 031-786 4291 sara.landstrom@psy.gu.se
Larsman, Pernilla Universitetslektor, biträdande 031-786 1700 pernilla.larsman@psy.gu.se
Larsson, Maria Universitetslektor 031-786 4288 maria.larsson@psy.gu.se
Lefsaker Sakrisvold, Marthe Doktorand Marthe.lefsaker.sakrisvold@phs.no
Lidberg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.lidberg@psy.gu.se
Lindqvist, Marcus Receptionist 031-786 1701 marcus.lindqvist@psy.gu.se

Visar 51 - 100 av 177

Visar 101 - 110 av 4533

2019

Preface to Personality and Brain Disorders: Associations and Interventions
Danilo Garcia, Trevor Archer, Richard M. Kostrzewa
Personality and Brain Disorders: Associations and Interventions, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Foreword to Statistical Semantics: Methods and Applications
Sverker Sikström, Danilo Garcia
Statistical Semantics - Methods and Applications, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Prediction and Semantic Trained Scales: Examining the Relationship Between Semantic Responses to Depression and Worry and the Corresponding Rating Scales
Oscar N. E. Kjell, Katarina Kjell, Danilo Garcia, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Semantic Similarity Scales: Using Semantic Similarity Scale to Measure Depression and Worry
Oscar N. E. Kjell, Katarina Kjell, Danilo Garcia, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The (Mis)measurement of Happiness: Words We Associate to Happiness (Semantic Memory) and Narratives of What Makes Us Happy (Episodic Memory)
Danilo Garcia, Ali Al Nima, Oscar N. E. Kjell, Alexandre Granjard, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A first examination of the role of the International Child Development Programme in school achievement
Lilian Berggren, Lene Lindberg, Terese Glatz, Therése Skoog
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Linking self and society: Identity and the immigrant experience in two macro-contexts
Ylva Svensson, M. Syed
Journal of Applied Developmental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Managing disclosure-costs in intelligence interviews
David Amon Neequaye, Timothy Luke
Annual Conference of the European Association of Psychology and Law, Santiago de Compostela, July 17-20, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 101 - 110 av 4533

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?