Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Kerstin Falkman

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Using a word association task to investigate semantic depth in Swedish-speaking children with developmental language disorder
O. Sandgren, E. K. Salameh, U. Nettelbladt, Annika Dahlgren Sandberg, K. Andersson
Logopedics Phoniatrics Vocology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

School Health Assessment Tools: A Systematic Review of Measurement in Primary Schools
Maryam Kazemitabar, Ali Moghadamzadeh, Mojtaba Habibi, Rezvan Hakimzadeh, Danilo Garcia
PeerJ, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

The Role of Relational Support in the Longitudinal Links between Adolescent Sexual Harassment Victimization and Psychological Health.
Therése Skoog, Sabina Kapetanovic
Development and psychopathology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perceived Barriers to Decision Quality in Three Swedish Public Authorities
Ilkka Salo, Carl Martin Allwood
International Journal of Public Administration, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physical activity and cognitive function: between-person and within-person associations and moderators
A. Stenling, D. E. Sorman, Magnus Lindwall, P. Hansson, J. K. Ljungberg et al.
Aging Neuropsychology and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relational Coherence and Persistent Rule-Following: The Impact of Targeting Coherence in a 'Non-Critical' Component of a Relational Network
Ragnar Bern, Tone Persdotter, C. Harte, D. Barnes-Holmes
Psychological Record, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 170

Namn Titel Telefon E-post
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 1699 adrian.parker@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand amanda.samuelsson@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 4283 anders.pousette@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog, Klinikansvarig psykolog PDT, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet PDT 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Nilsson, Johan Andreas Professor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Segerberg, Andreas Forskningssamordnare 031-786 1697 andreas.segerberg@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Lindqvist Bagge, Ann-Sophie Universitetslektor 031-786 2353 ann-sophie.lindqvist.bagge@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Utbildningsadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Sjölund, Anna-Maria Forskningsassistent 031-786 1659 anna-maria.sjolund@psy.gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Malmström, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6349 anna.malmstrom@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emerita 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Garzón, Benjamín Forskare benjamin.garzon@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Johansson, Boo Seniorforskare 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Eklund Lövgren, Carolin Doktorand carolin.eklund@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 1673 caroline.jardmo@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt, Likabehandlingsombud 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 6932 cecilia.petersson@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor, Miljöansvarig 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Vice prefekt med ansvar för arbetsmiljö 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Neequaye, David Postdoktor 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Norderfeldt, Edit Psykolog edit.norderfeldt@psy.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Hoff Brattberg, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1674 elin.hoff.brattberg@psy.gu.se
Mårtensson Elmrud, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1936 elin.martensson.elmrud@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Fanni, Elsa Forskare, biträdande 031-786 6244 elsa.fanni@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Universitetslektor 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 170

Visar 101 - 110 av 4677

2020

What is gender, anyway: a review of the options for operationalising gender
A. Lindqvist, M. G. Senden, Emma Aurora Renström
Psychology & Sexuality, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish adolescents’ experiences of cybervictimization and body‐related concerns
Ann Frisén, Sofia Berne
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does One Size Fit All? –Linking Parenting with Adolescent Substance Use and Adolescent Temperament
Sabina Kapetanovic, Therése Skoog, Margareta Bohlin, Arne Gerdner
Journal of Research on Adolescence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognition and mental wellbeing after electrical accidents: a survey and a clinical study among Swedish male electricians
Sara Thomée, Kai Österberg, Lisa Rådman, Kristina Jakobsson
International Archives of Occupational and Environmental Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parents’ Descriptions of How Their Psychosis Affects Parenting
Jennifer Strand, Petra Boström, Karin Grip
Journal of Child and Family Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of a 10-Week Physical Activity Program on Asylum Seekers’ Physiological Health
Matheus Guerra, Erik Lindskär, Erica Schϋtz, Gerthi Persson, Daniel Berglind et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Using a gender lens at work: Organizational values, gender safety climate and work environment
Karin Allard, Urmi Nanda Biswas, Anders Pousette
G. Aronsson, E.Berntson, L. Björk, M. Bolin & L. Corin. Att synliggöra och motverka ojäställdhet i arbetslivet. En vänbok till Annika Härenstam , Helsingborg, Komlitt, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personality Development From Age 2 to 33: Stability and Change in Ego Resiliency and Ego Control and Associations With Adult Adaptation
Moin Syed, Py Liv Eriksson, Ann Frisén, Philip Hwang, Michael E. Lamb
Developmental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental Health Professionals’ Perceptions of Parenting by Service Users with Psychosis
Jennifer Strand, Lisa Rudolfsson
Community Mental Health Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 110 av 4677

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?