Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Interviewing suspects
Erik Mac Giolla, Pär-Anders Granhag
Davies G. M. & Beech A. R. (eds) Forensic Psychology: Crime, Justice, Law Interventions, Chichester, UK, John Wiley & Sons Ltd, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Pubertal timing
Håkan Stattin, Therése Skoog
The SAGE Encyclopedia of Lifespan Human Development, Thousand Oaks, Sage, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

Ungas kärleksrelationer
Darun Jaf, Therése Skoog
Barn- och ungdomsvetenskap: En grundbok, Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Seven dimensions of consumption
Isak Barbopoulos
Göteborg, Göteborgs Universitet, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Perceptions and Experiences of an Attachment-Based Intervention for Parents Troubled by Intimate Partner Violence
Lana Kamal, Jennifer Strand, Göran Jutengren, Inga Tidefors
Clinical social work journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Presenteeism, stress resilience, and physical activity in older manual workers: a person-centred analysis
C. Thogersen-Ntoumani, J. Black, Magnus Lindwall, A. Whittaker, G. M. Balanos
European Journal of Ageing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Förhör med misstänkt
Pär-Anders Granhag, Mikaela Magnusson
Eriksson, Å. & Sturidsson, K (red.) Klinisk forensisk psykologi , Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

In Search of Indicators of Detective Aptitude: Police Recruits’ Logical Reasoning and Ability to Generate Investigative Hypotheses
Ivar Fahsing, Karl Ask
Journal of Police and Criminal Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 187

Namn Titel Telefon E-post
Adolfsson, Kerstin Doktorand 031-786 4271 kerstin.adolfsson@psy.gu.se
Ahlström, Kristina Studievägledare, -psykologprogrammet, masterprogrammen 031-786 1670 kristina.ahlstrom@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Doktorand 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Professor 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare, Studierektor 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildnings adm 031-786 1854 eugenia.andersson@psy.gu.se
Andersson, Stefan Universitetsadjunkt stefan.andersson@psy.gu.se
Archer, Trevor Seniorprofessor trevor.archer@psy.gu.se
Ask, Karl Universitetslektor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor 031-786 1639 ulf.axberg@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Barbopoulos, Isak Forskare bitr isak.barbopoulos@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Doktorand 031-786 1673 magnus.bergquist@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor, Studierektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1659 anders.biel@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Postdoktor 031-786 1658 pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Björkäng, Therese Personaladministratör 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Bonnedal, Unni Universitetsadjunkt unni.bonnedal@psy.gu.se
Boson, Karin Doktorand 031-786 1667 karin.boson@psy.gu.se
Boson, Karin Universitetsadjunkt 031-786 1667 karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Brehmer, Yvonne Universitetslektor 031-786 4693 yvonne.brehmer@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor, Studierektor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Bäck, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.back@psy.gu.se
Calderon, Sofia Doktorand 031-786 6347 sofia.calderon@psy.gu.se
Carlander, Anders Forskare 031-786 1653 anders.carlander@psy.gu.se
Carlsson, Maria Universitetsadjunkt maria.carlsson@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Einarsdóttir, Gró Doktorand 031-786 4254 gro.einarsdottir@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Doktorand 031-786 1856 emelie.ernberg@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Falkman Watson, Kerstin Universitetslektor, Studierektor kerstin.falkman@psy.gu.se
Falkman Watson, Kerstin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 187

Visar 31 - 40 av 3877

2017

Better Cognition in New Birth Cohorts of 70 Year Olds, But Greater Decline Thereafter.
Valgeir Thorvaldsson, Peter Karlsson, Johan Skoog, Ingmar Skoog, Boo Johansson
Journal of Gerontology. Series B, Psychological sciences and social sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Life Satisfaction in the Retirement Transition: A Resource-Based Dynamic Perspective
Isabelle Hansson, Sandra Buratti, Anne Ingeborg Berg, Boo Johansson
The 21st IAGG World Congress of Gerontology & Geriatrics, San Fransisco, California, USA, July 23-27, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Interviewing to assess and manage threats of violence
Renate Geurts
Göteborg, Department of Psychology, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

(In)Consistencies as Cues to Deception
Haneen Deeb
Göteborg, Department of Psychology, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

A Goal-Activation Framework of True and False Intentions
Erik Mac Giolla, Pär-Anders Granhag, Karl Ask
Applied Cognitive Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Psykosocial arbetsmiljö
Mats Eklöf
Lund, Studentlitteratur, Lärobok 2017
Lärobok

“Another Kind of Swede”: Swedish Youth’s Ethnic Identity Narratives
Fanny Gyberg, Ann Frisén, Moin Syed, Maria Wängqvist, Ylva Svensson
Emerging Adulthood, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Associations Between Fine Motor Performance in Activities of Daily Living and Cognitive Ability in a Nondemented Sample of Older Adults: Implications for Geriatric Physical Rehabilitation.
Elizabeth B Fauth, Sydney Y Schaefer, Steven H Zarit, Marie Ernsth-Bravell, Boo Johansson
Journal of aging and health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 3877

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2017-03-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?