Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Person-Centered Schools
Paulo Moreira, Danilo Garcia
Personality and Brain Disorders: Associations and Interventions, Cham, Switzerland , Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personality, Neurodevelopmental, Neurodegenerative, and Affective Disorders
Danilo Garcia, Trevor Archer, Richard M. Kostrzewa
Personality and Brain Disorders: Associations and Interventions, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Future of Personality Research and Applications: Some Latest Findings
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Nigel Lester, C. Robert Cloninger
Personality and Brain Disorders: Associations and Interventions, Cham, Switzerland , Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personality and the Brain: Person-Centered Approaches
Danilo Garcia, Nigel Lester, Franco Lucchese, Kevin M. Cloninger, C. Robert Cloninger
Personality and Brain Disorders: Associations and Interventions, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Temperament and Character in Childhood-Onset Neurodevelopmental Disorders (Autism Spectrum Disorders and ADHD)
Thomas Nilsson, Ola Ståhlberg, Maria Råstam, Danilo Garcia, Henrik Anckarsäter
Personality and Brain Disorders: Associations and Interventions, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Equity effects of parenting interventions for child conduct problems: a pan-European individual participant data meta-analysis.
Frances Gardner, Patty Leijten, Victoria Harris, Joanna Mann, Judy Hutchings et al.
The Lancet Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

“Stuck Between Two Worlds”: Configurations of Occupational and Family Identities
Fanny Gyberg, Ann Frisén, Moin Syed
The International Society for Research on Identity (ISRI) 26th Annual Conference, Naples, Italy, May 13-15, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 175

Namn Titel Telefon E-post
Alfredsson, Elin Universitetsadjunkt 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare, Studierektor 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 5254 david.s.andersson@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildningsadministratör 031-786 1854 eugenia.andersson@psy.gu.se
Archer, Trevor Seniorforskare 031-786 4694 trevor.archer@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor 031-786 1639 ulf.axberg@psy.gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Barbopoulos, Isak Forskare, biträdande isak.barbopoulos@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Postdoktor magnus.bergquist@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Postdoktor pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Björkäng, Therese Personalhandläggare 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Bonnedal, Unni Universitetsadjunkt unni.bonnedal@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor 031-786 1667 karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Brehmer, Yvonne Universitetslektor yvonne.brehmer@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Calderon, Sofia Doktorand 031-786 6347 sofia.calderon@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
El-Disoki, Mai Forskare, biträdande 031-786 1667 mai.el-disoki@psy.gu.se
Englund, Marianne Universitetsadjunkt 031-786 1939 marianne.englund@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Falkman Watson, Kerstin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor amelie.gamble@psy.gu.se
Geisler, Martin Forskarassistent martin.geisler@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 175

Visar 31 - 40 av 4365

2019

Evaluation of the Jönköping dental fear coping model: a patient perspective
Carl-Otto Brahm, Jesper Lundgren, S G Carlsson, Peter Nilsson, Catharina Hägglin
Acta odontologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Misaligned values in software engineering organizations
Per Lenberg, Robert Feldt, Lars Göran Wallgren
Journal of Software: Evolution and Process , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Semantic Measures: Using Natural Language Processing to Measure, Differentiate and Describe Psychological Constructs
Oscar N. E. Kjell, Katarina Kjell, Danilo Garcia, Sverker Sikström
Psychological Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Occupational Safety and Health Among Young Workers in the Nordic Countries: A Systematic Literature Review
Therese N. Hanvold, Pete Kines, Mikko Nykänen, Sara Thomée, Kari A. Holte et al.
Safety and Health at Work, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

The DOs ans Dont's in Social Norms: A descriptive Don't-norm increases conformity
Magnus Bergquist, Andreas Nilsson
Journal of Theoretical Social Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Universal parental support for parents of adolescents: Who wants municipality-based parental support and in what form?
Karin Wallgren Thorslund, Elin Alfredsson, Ulf Axberg
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The effects of alcohol on individuals’ Miranda rights comprehension
Amelia Mindthoff, Jacqueline Evans, Nadja Schreiber Compo, Andrea Wolfs, Angelica Hagsand et al.
Oral presentation at the American Psychology-Law Society Annual Conference, 14-16 March, Portland, OR, USA, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Factor structure and internal consistency of a Swedish version of the Pain Catastrophizing Scale.
Mike K Kemani, Anna Grimby-Ekman, Jesper Lundgren, Michael Sullivan, Mari Lundberg
Acta anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anthropedia’s Biopsychosocial Approach to Health and Well-Being Coaching
Kevin M. Cloninger, Danilo Garcia
12th Geneva Conference on Person Centered Medicine - Promoting Well-Being and Overcoming Burn-Out. Geneve, Switzerland, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 31 - 40 av 4365

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?