Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Deactivating economic motives in green consumption through social and moral salience
Lars-Olof Johansson, Isak Barbopoulos, L. E. Olsson
Journal of Consumer Marketing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Towards an active and happy retirement? Changes in leisure activity and depressive symptoms during the retirement transition
Georg Henning, Andreas Stenling, Pär Bjälkebring, Alan J. Gow, Marie Kivi et al.
Aging and Mental Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental Health Professionals’ Perceptions of Parenting by Service Users with Psychosis
Jennifer Strand, Lisa Rudolfsson
Community Mental Health Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender Differences in the Association Between Leisure Activity in Adulthood and Cognitive Function in Old Age: A Prospective Longitudinal Population-Based Study
Linda Hassing
The journals of gerontology. Series B, Psychological sciences and social sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduction to Statistical Semantics
Sverker Sikström, Danilo Garcia
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personality Development From Age 2 to 33: Stability and Change in Ego Resiliency and Ego Control and Associations With Adult Adaptation
Moin Syed, Py Liv Eriksson, Ann Frisén, Philip Hwang, Michael E. Lamb
Developmental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dark Identity: Distinction between Malevolent Character Traits through Self-descriptive Language
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Franco Lucchese, Anna Sahlström, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Health, Well-Being, and Ill-Being among Swedish Long-Term Unemployed
Erik Lindskär, Danilo Garcia, Alexandre Granjard, Ali Al Nima, Nigel Lester et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

A Ternary Model of Personality: Temperament, Character, and Identity
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Sverker Sikström, Henrik Anckarsäter, C. Robert Cloninger
Statistical Semantics - Methods and Applications, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 172

Namn Titel Telefon E-post
Jönsson, Jan-Erik Universitetsadjunkt, Psykolog jan-erik.jonsson@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor ulf.axberg@psy.gu.se
Säregård, Rosalie Psykolog rosalie.saregard@psy.gu.se
Sällberg, Therese Doktorand therese.sallberg@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Geisler, Martin Forskarassistent martin.geisler@psy.gu.se
Jang, Minhwan Doktorand minhwan.jang@psy.gu.se
Johansson, Per Magnus Universitetsadjunkt per.magnus.johansson@psy.gu.se
Mogren, Karl Universitetsadjunkt karl.mogren@gu.se
Hildebrand Karlén, Malin Universitetslektor malin.karlen@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Gröndal, Maria Doktorand maria.grondal@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand amanda.samuelsson@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Universitetsadjunkt py.eriksson@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Universitetsadjunkt fanny.gyberg@psy.gu.se
Svensson, Emma Forskare, biträdande emma.svensson.3@psy.gu.se
Bonnedal, Unni Universitetsadjunkt unni.bonnedal@psy.gu.se
Persson, Lars Olov Universitetslektor olle.persson@psy.gu.se
Bjärnlind, Helena Utbildningssamordnare helena.bjarnlind@psy.gu.se
Torgny, Karin Forskningsassistent karin.torgny@psy.gu.se
Lajunen, Timo Universitetslektor timo.lajunen@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Gärling, Tommy Professor emeritus tommy.garling@psy.gu.se
Lefsaker Sakrisvold, Marthe Doktorand Marthe.lefsaker.sakrisvold@phs.no
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Nissling, Linnea Doktorand linnea.nissling@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Forskare 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Rolstad, Sindre Engelbrekt Universitetslektor 031-786 1629 sindre.rolstad@neuro.gu.se
Björkäng, Therese Personalhandläggare 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Jonsson, Lukas Utbildningsadministratör 031-786 1635 lukas.jonsson@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Ray, Jeremy Universitetslektor, Studierektor 031-786 1640 jeremy.ray@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare 031-786 1644 marek.meristo@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Neijlind, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1646 jessica.neijlind@psy.gu.se
Granhag, Pär-Anders Professor 031-786 1647 pag@psy.gu.se
Wilson, Martina Doktorand 031-786 1648 martina.wilson@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Rydbo, Niklas Universitetsadjunkt, Doktorand 031-786 1650 niklas.rydbo@psy.gu.se
Nilsson, Johan Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Lindwall, Magnus Professor 031-786 1652 magnus.lindwall@gu.se

Visar 1 - 50 av 172

Visar 31 - 40 av 4585

2020

Approach, avoidance, and the perception of credibility
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla, Marc-André Reinhard
Open Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement Financial Behaviour: How Important Is Being Financially Literate?
Jeanette Hauff Carlsson, Anders Carlander, Tommy Gärling, Gianni Nicolini
Journal of Consumer Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gait speed as predictor of transition into cognitive impairment: Findings from three longitudinal studies on aging
Emiel O. Hoogendijk, Judith J.M. Rijnhart, Johan Skoog, Annie Robitaille, Ardo van den Hout et al.
Experimental Gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A first examination of the role of the International Child Development Programme in school achievement.
Lilian Berggren, Lene Lindberg, Terese Glatz, Therése Skoog
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of two Short Personality Inventories using Self-descriptions in Natural Language and Quantitative Semantics Test Theory
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Ali Al Nima, Alexandre Granjard, Kevin M. Cloninger et al.
Frontiers in Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Agile ways of working: A team maturity perspective
Lucas Gren, Alfredo Goldman, Christian Jacobsson
Journal of Software: Evolution and Process, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Semantic Similarity Scales: Using Semantic Similarity Scale to Measure Depression and Worry
Oscar N. E. Kjell, Katarina Kjell, Danilo Garcia, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Prediction and Semantic Trained Scales: Examining the Relationship Between Semantic Responses to Depression and Worry and the Corresponding Rating Scales
Oscar N. E. Kjell, Katarina Kjell, Danilo Garcia, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Resilience Profiles Among Swedish Long-Term Unemployed
Alexandre Granjard, Erik Lindskär, Nigel Lester, Jeremy Jones, Patricia Rosenberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Visar 31 - 40 av 4585

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://psy.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=4&selectedTab=3&pageNumber=1&sortBy=phoneNumber&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fpsy.gu.se%2Fom-institutionen%2F
Utskriftsdatum: 2020-02-19