Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Gait speed as predictor of transition into cognitive impairment: Findings from three longitudinal studies on aging
Emiel O. Hoogendijk, Judith J.M. Rijnhart, Johan Skoog, Annie Robitaille, Ardo van den Hout et al.
Experimental Gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Ternary Model of Personality: Temperament, Character, and Identity
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Sverker Sikström, Henrik Anckarsäter, C. Robert Cloninger
Statistical Semantics - Methods and Applications, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personality Among Swedish Long-Term Unemployed
Alexandre Granjard, Erik Lindskär, Nigel Lester, Jeremy Jones, Patricia Rosenberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Quantitative Semantics Test Theory: Validation of two Short Personality Inventories
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Ali Al Nima, Alexandre Granjard, Kevin M. Cloninger et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Item Response Theory on Subjective Well-Being Measures
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Testing the Internal Validity of a Biopsychosocial Model of Subjective Well-Being
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Beliefs about suspect alibis: A survey of lay people in the United Kingdom, Israel, and Sweden
Shiri Portnoy, Lorraine Hope, Aldert Vrij, Karl Ask, Sara Landström
The International Journal of Evidence & Proof, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expressions of Malevolent Character are Triggered when Posting on Facebook
Danilo Garcia, Oscar N. E. Kjell, Sverker Sikström
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Synergetic Effects of Anthropedia’s Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions on Refugees’ Health
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Clara Amato, Patricia Rosenberg, Asmir Saljunovic et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA., Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Personer

Visar 51 - 100 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Granhag, Pär-Anders Professor 031-786 1647 pag@psy.gu.se
Punzi, Elisabeth Universitetslektor 031-786 1648 elisabeth.punzi@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Rydbo, Niklas Universitetsadjunkt, Doktorand 031-786 1650 niklas.rydbo@psy.gu.se
Nilsson, Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Lindwall, Magnus Professor 031-786 1652 magnus.lindwall@gu.se
Bergquist, Magnus Postdoktor 031-786 1653 magnus.bergquist@psy.gu.se
Johansson, Boo Seniorforskare 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Grip, Karin Universitetslektor 031-786 1658 karin.grip@psy.gu.se
Sjölund, Anna-Maria Forskningsassistent 031-786 1659 anna-maria.sjolund@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog, Klinikansvarig psykolog PDT, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet PDT 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Grill, Martin Universitetslektor 031-786 1663 martin.grill@gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt, Likabehandlingsombud 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Strömwall, Leif Professor, Viceprefekt 031-786 1665 leif.stromwall@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Lindström, Tove Forskare, biträdande 031-786 1667 tove.lindstrom@psy.gu.se
von Garaguly, Marie Forskare, biträdande 031-786 1667 marie.von.garaguly@psy.gu.se
Green, Johan Forskare, biträdande 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Vice prefekt med ansvar för arbetsmiljö 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Hoff Brattberg, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1674 elin.hoff.brattberg@psy.gu.se
Thorvaldsson, Valgeir Universitetslektor 031-786 1675 valgeir.thorvaldsson@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Johansson Hanse, Jan Professor, för forskarutbildningen 031-786 1678 jan.johansson.hanse@psy.gu.se
Malmborg, Helny Utbildningsadministratör 031-786 1683 helny.malmborg@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor, Internationell koordinator 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se
Gunnarsson, Mattias Universitetslektor, Studierektor 031-786 1685 mattias.gunnarsson@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor, Jämställdhetssamordnare 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Henriksson, Niké Doktorand 031-786 1688 nike.henriksson@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Winblad, Stefan Universitetslektor 031-786 1692 stefan.winblad@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Michaelsen, Patrik Doktorand 031-786 1693 patrik.michaelsen@psy.gu.se
Magnusson, Mikaela Doktorand 031-786 1696 mikaela.magnusson@psy.gu.se
Nylinder, Stephan Forskningsadministratör 031-786 1697 stephan.nylinder@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 1699 adrian.parker@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Schaller, Joseph Professor emeritus 031-786 1699 joseph.schaller@psy.gu.se
Larsman, Pernilla Universitetslektor, biträdande 031-786 1700 pernilla.larsman@psy.gu.se
Ravazdi, Manuela Receptionist 031-786 1701 manuela.ravazdi@psy.gu.se
Lindqvist, Marcus Receptionist 031-786 1701 marcus.lindqvist@psy.gu.se
Hultmann, Ole Universitetslektor/​psykolog, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet, KBT 031-786 1703 ole.hultmann@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se

Visar 51 - 100 av 177

Visar 31 - 40 av 4530

2019

Three Genetic-Environmental Networks for Human Personality
Igor Zwir, Coral Del-Val, Javier Arnedo, Laura Pulkki-Råback, Betina Konte et al.
Molecular Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High- versus low-intensity internet interventions for alcohol use disorders: Results of a three-armed randomized controlled superiority trial.
Christoffer Sundström, Niels Eék, Martin Kraepeleien, Claudia Fahlke, M Gajecki et al.
Addiction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Financial Literacy and Debt
Anders Carlander, Jeanette Hauff Carlsson
Indebtedness in early adulthood : causes and remedies / Jeanette Carlsson Hauff, Tommy Gärling, Ted Lindblom, editors., Cham, Switzerland, Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Memory-Based Approaches to the Examination of Alibis Provided by Innocent Suspects
Shiri Portnoy
Göteborg, BrandFactory, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

The Claim that Confidence Can Predict Accuracy in Deception Detection is Premature
Timothy Luke, Karl Ask, Patrik Michaelsen, Lina Nyström
40th Annual Conference of the Society for Judgment and Decision Making. Montreal: 15-18 November., Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Visar 31 - 40 av 4530

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?