Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Individual and Organizational Factors at the Basis of Newly Graduated Nurses’ Burnout
Clara Amato, Danilo Garcia, Erik Lindskär, Kevin M. Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Effects of Six Months of Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions among Refugees in Sweden
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Nigel Lester, C. Robert Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Temperament Profiles (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Clergy
Danilo Garcia, Clara Amato, Erica Schϋtz, Kevin Cloninger
XXXII International Congress of Psychology. Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Retirement and Life Satisfaction: A Resource-Based Dynamic Perspective
Isabelle Hansson
SWEAH Conference, Lund, Sweden, October 22-24, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Role of Personality in Retirement Adjustment: Longitudinal Effects on Life Satisfaction
Isabelle Hansson, Georg Henning, Sandra Buratti, Magnus Lindwall, Marie Kivi et al.
GSA Annual Scientific Meeting, Austin, Texas, USA, November 13-17, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Person-Centered Psychosis Care (PCPC) in an Inpatient Setting: Ward Level Data and Staff Workload
Katarina Allerby, Anneli Goulding, Lilas Ali, Andreas Gremyr, Margda Waern
Schizophrenia Bulletin Volume 45, Issue Supplement_2, April 2019, Page S304, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

High school students’ suggestions for supporting younger pupils counteract cyberbullying
Sofia Berne, Ann Frisén, Josephine Oskarsson
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of the Swedish version of the Pain Catastrophizing Scale for Parents (PCS-P) for parents of children with cancer
J. T. Cederberg, Sandra Weineland, J. Dahl, G. Ljungman
Journal of Pain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 1699 adrian.parker@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand 031-786 1621 amanda.samuelsson@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 4283 anders.pousette@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog, Klinikansvarig psykolog PDT, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet PDT 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Nilsson, Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Universitetsadjunkt 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Lindqvist Bagge, Ann-Sophie Universitetsadjunkt 031-786 2353 ann-sophie.lindqvist.bagge@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-och studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Sjölund, Anna-Maria Forskningsassistent 031-786 1659 anna-maria.sjolund@psy.gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Malmström, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6349 anna.malmstrom@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Johansson, Boo Seniorforskare 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 6769 caroline.jardmo@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt, Likabehandlingsombud 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 6932 cecilia.petersson@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor, Miljöansvarig 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Vice prefekt med ansvar för arbetsmiljö 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Håkansson, Clara Forskningsassistent 031-786 6244 clara.hakansson@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor, Hälsopsykologi och beroendepsykologi 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Neequaye, David Postdoktor 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Universitetsadjunkt 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Hoff Brattberg, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1674 elin.hoff.brattberg@psy.gu.se
Mårtensson Elmrud, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1936 elin.martensson.elmrud@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Punzi, Elisabeth Universitetslektor 031-786 1648 elisabeth.punzi@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 177

Visar 4401 - 4410 av 4491

1982

Paradigms in psychosomatic research: a dialectic perspective.
Sven G. Carlsson, Sverker Jern
Scandinavian journal of psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Infant social development in nontraditional families
Philip Hwang
the International Conference on Infant Studies, Austin, TX, March 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Increased paternal involvement and family relationships
A. M. Frodi, M. E. Lamb, Philip Hwang, M. Frodi
´The International Conference on Infant Studies, Austin, TX, March 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Employers' and co-workers' reactions to parental leave of fathers
Philip Hwang
Invited adress at the Bank Street College of Education research Group, New York, NY, March 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Father-mother-infant interaction in traditional and nontraditional Swedish families
Philip Hwang
Invited presentation at the University of Utah Developmental Psychology Research Group, Salt Lake City, UT, March 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Föräldra-barn relationen i traditionella- och icke traditionella familjer
Philip Hwang
Presentation för HSFR:s Områdesgrupp i Utvecklingspsykologi, Lund, Sweden, 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Stability and change in parental attitudes following an infant´s birth in traditional and non-traditional Swedish families
A. M. Frodi, M. E. Lamb, M. Frodi, Philip Hwang, B. Forström et al.
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Varying degrees of paternal involvement in infant care: Correlates and effects
M. E. Lamb, A. M. Frodi, Philip Hwang, M. Frodi
In M. E. Lamb (Ed.), Non-traditional families: Parenting and child development, Hillsdale, NJ, Erblaum, Kapitel i bok 1982
Kapitel i bok

Visar 4401 - 4410 av 4491

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?