Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Individual and Organizational Factors at the Basis of Newly Graduated Nurses’ Burnout
Clara Amato, Danilo Garcia, Erik Lindskär, Kevin M. Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Effects of Six Months of Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions among Refugees in Sweden
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Nigel Lester, C. Robert Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Temperament Profiles (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Clergy
Danilo Garcia, Clara Amato, Erica Schϋtz, Kevin Cloninger
XXXII International Congress of Psychology. Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

High school students’ suggestions for supporting younger pupils counteract cyberbullying
Sofia Berne, Ann Frisén, Josephine Oskarsson
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of the Swedish version of the Pain Catastrophizing Scale for Parents (PCS-P) for parents of children with cancer
J. T. Cederberg, Sandra Weineland, J. Dahl, G. Ljungman
Journal of Pain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maybe you can draw it? The effects of using drawings during investigative interviews with preschoolers
Mikaela Magnusson, Emelie Ernberg, Sara Landström, Malin Joleby, Lucy Akehurst et al.
the Nordic Network for Research on Psychology and Law, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"Being stuck between two worlds": Identity configurations of occupational and family identities.
Fanny Gyberg, Ann Frisén, Moin Syed
Identity. An International Journal of Theory and Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Children and Their Parents with Psychosis
Petra Boström, Jennifer Strand
Nordic Attachment Network, Gothenburg, Sweden , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Gerafi, Joel Doktorand joel.gerafi@psy.gu.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Gröndal, Maria Doktorand maria.grondal@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Hanson Högberg, John Doktorand john.hanson.hogberg@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Doktorand 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Henriksson, Niké Doktorand 031-786 1688 nike.henriksson@psy.gu.se
Jang, Minhwan Doktorand minhwan.jang@psy.gu.se
Joleby, Malin Doktorand 031-786 4271 malin.joleby@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 6769 caroline.jardmo@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Lefsaker Sakrisvold, Marthe Doktorand Marthe.lefsaker.sakrisvold@phs.no
Lidberg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.lidberg@psy.gu.se
Magnusson, Mikaela Doktorand 031-786 1696 mikaela.magnusson@psy.gu.se
Martins Silva Ramos, Érika Doktorand 031-786 6771 erika.ramos@psy.gu.se
Melander Hagborg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.hagborg@psy.gu.se
Michaelsen, Patrik Doktorand 031-786 1693 patrik.michaelsen@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Nissling, Linnea Doktorand linnea.nissling@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand 031-786 1621 amanda.samuelsson@psy.gu.se
Sehlstedt, Isac Doktorand 031-786 6769 isac.sehlstedt@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Sällberg, Therese Doktorand therese.sallberg@psy.gu.se
Wilson, Martina Doktorand 031-786 1627 martina.wilson@psy.gu.se
Wirehag Nordh, Lina Doktorand 031-786 1856 lina.wirehag@psy.gu.se
Zulka, Linn Elena Doktorand 031-786 6771 linn.zulka@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-och studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Geisler, Martin Forskarassistent martin.geisler@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Kivi, Marie Forskare 031-786 4282 marie.kivi@psy.gu.se
König, Stefanie Forskare 031-786 1938 stefanie.konig@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare 031-786 1644 marek.meristo@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare marek.meristo@psy.gu.se
Green, Johan Forskare, biträdande 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se
Lindström, Tove Forskare, biträdande 031-786 1667 tove.lindstrom@psy.gu.se
Svensson, Emma Forskare, biträdande emma.svensson.3@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 177

Visar 4451 - 4460 av 4488

1978

En studie över gravt tandvårdsrätta patienters behandlingsbehov, behandlingsbarhet och vissa sociala förhållanden
Ulf Berggren, Anders Lindén, Sven G. Carlsson
Rapport från Avdelningen för Oral Diagnostik, Odontologiska kliniken, Göteborgs unniversitet, Artikel i övriga tidskrifter 1978
Artikel i övriga tidskrifter

Gruppterapi som behandlingsform mot grav tandvårdsrädsla
Sven G. Carlsson, Anders Lindén, Ulla-Beth Andersson
Rapport från Avdelningen för Oral Diagnostik, Odontologiska kliniken, Göteborgs universitet, Artikel i övriga tidskrifter 1978
Artikel i övriga tidskrifter

Frustration and temporomandibular joint pain.
E N Gale, Sven G. Carlsson
Oral surgery, oral medicine, and oral pathology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1978
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The development of sexual behavior in the rat: role of preadult nutrition and environmental conditions.
Stefan Hansen, K Larsson, Sven G. Carlsson, P Sourander
Developmental psychobiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1978
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The influence of infant's sex on maternal feeding behavior
Philip Hwang
University of Gothenburg, Sweden, 1978, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1978
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Effects of various amounts of contact between mother and child on the mother´s nursing behavior
Sven G. Carlsson, H. Fagerberg, Göran Horneman, Philip Hwang, L. Larsson et al.
Developmental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1978
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mother-infant interaction; effects of sex of infant on feeding behavior
Philip Hwang
Early Human Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1978
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subjective confidence in the correctness of statistical problem solutions
Henry Montgomery, Carl Martin Allwood
Göteborg, University of Gothenburg, Rapport 1978
Rapport

Pedagogiska aspekter på processmodeller över människors problemlösning
Carl Martin Allwood, Henry Montgomery
I Hjelmquist, E., Sjöberg, L., & Montgomery, H. (red.), Kognitiv psykologi i undervisningen, Stockholm, Almqvist & Wiksell, Kapitel i bok 1978
Kapitel i bok

On the subjective representation of statistical problems
Henry Montgomery, Carl Martin Allwood
Scandinavian Journal of Educational Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1978
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 4451 - 4460 av 4488

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?