Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Beliefs about suspect alibis: A survey of lay people in the United Kingdom, Israel, and Sweden
Shiri Portnoy, Lorraine Hope, Aldert Vrij, Karl Ask, Sara Landström
The International Journal of Evidence & Proof, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Prevalence of Resilience Profiles (Harm Avoidance, Persistence, and Self-directedness) among Swedish Newly Graduated Nurses
Marko Mihailovic, Clara Amato, Erik Lindskär, Ali Al Nima, Jonas Kullberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

The Analysis of Nonverbal Communication: The Dangers of Pseudoscience in Security and Justice Contexts
Vincent Denault, Pierrich Plusquellec, Louise M. Jupe, Michel St-Yves, Norah E. Dunbar et al.
Anuario de Psicología Jurídica, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Using a gender lens at work: Organizational values, gender safety climate and work environment
Karin Allard, Urmi Nanda Biswas, Anders Pousette
G. Aronsson, E.Berntson, L. Björk, M. Bolin & L. Corin. Att synliggöra och motverka ojäställdhet i arbetslivet. En vänbok till Annika Härenstam , Helsingborg, Komlitt, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Changes in Identity Following a Leader Development Program: Application of AI Approaches on Self-descriptive Words and Narratives
Danilo Garcia, Clara Amato, Sverker Sikström
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Validation of Subjective Well-Being Measures using Item Response Theory
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
Frontiers in Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How situational activation of values evokes positive and negative feelings: Theory and experimental findings.
W Montgomery, H Montgomery, Tommy Gärling
Motivation and Emotion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Clergy’s Resilience in Relation to their Affectivity, Regulatory Mode, and Character
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

The Dark Tetrad and Temperament and Character Lower Order Sub-Scales
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Personer

Visar 1 - 50 av 172

Namn Titel Telefon E-post
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Gröndal, Maria Doktorand maria.grondal@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Henriksson, Niké Doktorand 031-786 1688 nike.henriksson@psy.gu.se
Jang, Minhwan Doktorand minhwan.jang@psy.gu.se
Joleby, Malin Doktorand 031-786 4271 malin.joleby@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 6769 caroline.jardmo@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Lefsaker Sakrisvold, Marthe Doktorand Marthe.lefsaker.sakrisvold@phs.no
Lidberg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.lidberg@psy.gu.se
Magnusson, Mikaela Doktorand 031-786 1696 mikaela.magnusson@psy.gu.se
Martins Silva Ramos, Érika Doktorand 031-786 6771 erika.ramos@psy.gu.se
Melander Hagborg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.hagborg@psy.gu.se
Michaelsen, Patrik Doktorand 031-786 1693 patrik.michaelsen@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Nissling, Linnea Doktorand linnea.nissling@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand 031-786 1621 amanda.samuelsson@psy.gu.se
Sehlstedt, Isac Doktorand 031-786 6769 isac.sehlstedt@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Sällberg, Therese Doktorand therese.sallberg@psy.gu.se
Wilson, Martina Doktorand 031-786 1627 martina.wilson@psy.gu.se
Wirehag Nordh, Lina Doktorand 031-786 1856 lina.wirehag@psy.gu.se
Zulka, Linn Elena Doktorand 031-786 6771 linn.zulka@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-och studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Geisler, Martin Forskarassistent martin.geisler@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Forskare pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Forskare 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Kivi, Marie Forskare 031-786 4282 marie.kivi@psy.gu.se
König, Stefanie Forskare 031-786 1938 stefanie.konig@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare 031-786 1644 marek.meristo@psy.gu.se
Green, Johan Forskare, biträdande 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se
Lindström, Tove Forskare, biträdande 031-786 1667 tove.lindstrom@psy.gu.se
Svensson, Emma Forskare, biträdande emma.svensson.3@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Lindén, Linda Forskningsadministratör 031-786 6934 linda.linden@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 172

Visar 4491 - 4500 av 4574

1982

Föräldra-barn relationen i traditionella- och icke traditionella familjer
Philip Hwang
Presentation för HSFR:s Områdesgrupp i Utvecklingspsykologi, Lund, Sweden, 1982, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1982
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Stability and change in parental attitudes following an infant´s birth in traditional and non-traditional Swedish families
A. M. Frodi, M. E. Lamb, M. Frodi, Philip Hwang, B. Forström et al.
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Varying degrees of paternal involvement in infant care: Correlates and effects
M. E. Lamb, A. M. Frodi, Philip Hwang, M. Frodi
In M. E. Lamb (Ed.), Non-traditional families: Parenting and child development, Hillsdale, NJ, Erblaum, Kapitel i bok 1982
Kapitel i bok

Mother- and father-infant interaction involving play and holding in traditional and non-traditional Swedish families
M. E. Lamb, A. M. Frodi, Philip Hwang, M. Frodi, J. Steinberg
Developmental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mother-infant bonding: A critical review
M. E. Lamb, Philip Hwang
In M. E. Lamb & A. L. Brown (Eds.), Advances in Developmental Psychology, Hillsdale, NJ, Erblaum, Kapitel i bok 1982
Kapitel i bok

Characteristics of maternal and paternal behavior in traditional and non-traditional Swedish families
M. E. Lamb, Philip Hwang, A. M. Frodi, M. Frodi
International Journal of Behavioral Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Security of mother- and father-infant attachment and stranger sociability of traditional and non-traditional Swedish families
M. E. Lamb, Philip Hwang, A. M. Frodi, M. Frodi
Infant Behavior and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Father-mother infant interaction in traditional and non-traditional Swedish families: a longitudinal study
A. M. Frodi, M. E. Lamb, Philip Hwang, M. Frodi
Alternative Lifestyles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 4491 - 4500 av 4574

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://psy.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=450&selectedTab=3&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-01-25