Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Deactivating economic motives in green consumption through social and moral salience
Lars-Olof Johansson, Isak Barbopoulos, L. E. Olsson
Journal of Consumer Marketing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Towards an active and happy retirement? Changes in leisure activity and depressive symptoms during the retirement transition
Georg Henning, Andreas Stenling, Pär Bjälkebring, Alan J. Gow, Marie Kivi et al.
Aging and Mental Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental Health Professionals’ Perceptions of Parenting by Service Users with Psychosis
Jennifer Strand, Lisa Rudolfsson
Community Mental Health Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender Differences in the Association Between Leisure Activity in Adulthood and Cognitive Function in Old Age: A Prospective Longitudinal Population-Based Study
Linda Hassing
The journals of gerontology. Series B, Psychological sciences and social sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduction to Statistical Semantics
Sverker Sikström, Danilo Garcia
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personality Development From Age 2 to 33: Stability and Change in Ego Resiliency and Ego Control and Associations With Adult Adaptation
Moin Syed, Py Liv Eriksson, Ann Frisén, Philip Hwang, Michael E. Lamb
Developmental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dark Identity: Distinction between Malevolent Character Traits through Self-descriptive Language
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Franco Lucchese, Anna Sahlström, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Health, Well-Being, and Ill-Being among Swedish Long-Term Unemployed
Erik Lindskär, Danilo Garcia, Alexandre Granjard, Ali Al Nima, Nigel Lester et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

A Ternary Model of Personality: Temperament, Character, and Identity
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Sverker Sikström, Henrik Anckarsäter, C. Robert Cloninger
Statistical Semantics - Methods and Applications, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 101 - 150 av 172

Namn Titel Telefon E-post
Wirehag Nordh, Lina Doktorand 031-786 1856 lina.wirehag@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Thomée, Sara Universitetslektor, biträdande 031-786 1882 sara.thomee@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Mac Giolla, Erik Universitetslektor 031-786 1934 erik.mac.giolla@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Universitetsadjunkt 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Mårtensson Elmrud, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1936 elin.martensson.elmrud@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Forskare 031-786 1938 pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
König, Stefanie Forskare 031-786 1938 stefanie.konig@psy.gu.se
Englund, Marianne Universitetsadjunkt, Klinikansvarig psykolog, KBT 031-786 1939 marianne.englund@psy.gu.se
Lindqvist Bagge, Ann-Sophie Universitetslektor 031-786 2353 ann-sophie.lindqvist.bagge@psy.gu.se
Lövdén, Martin Professor 031-786 3233 martin.lovden@psy.gu.se
Datavs Johansson, Martina Universitetsadjunkt 031-786 4246 martina.d.johansson@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Utbildningsadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Samuelsson, Hans Universitetslektor 031-786 4256 hans.samuelsson@psy.gu.se
Hassing, Linda Professor 031-786 4258 linda.hassing@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor, Miljöansvarig 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Falkman, Kerstin Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Holmqvist Gattario, Kristina Universitetslektor 031-786 4263 kristina.holmqvist@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Wallgren Tengberg, Lars Göran Universitetslektor 031-786 4269 larsgoran.wallgren@psy.gu.se
Joleby, Malin Doktorand 031-786 4271 malin.joleby@psy.gu.se
Rapp Ricciardi, Max Universitetslektor 031-786 4272 max.rapp.ricciardi@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emerita 031-786 4273 kerstin.palmerus@psy.gu.se
Strand, Jennifer Universitetslektor 031-786 4281 jennifer.strand@psy.gu.se
Kivi, Marie Forskare 031-786 4282 marie.kivi@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 4283 anders.pousette@psy.gu.se
Strid, Karin Universitetslektor 031-786 4284 karin.strid@psy.gu.se
Larsson, Maria Universitetslektor 031-786 4288 maria.larsson@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor, Hälsopsykologi och beroendepsykologi 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Landström, Sara Universitetslektor 031-786 4291 sara.landstrom@psy.gu.se
Hansen, Stefan Professor 031-786 4292 stefan.hansen@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Johansson, Lars-Olof Universitetslektor 031-786 4696 lars-olof.johansson@psy.gu.se
Lomberg, Marie Studieadministratör/​studievägledare, - fristående kurser på grundnivå 031-786 5544 marie.lomberg@psy.gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Universitetslektor 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Lundgren, Jesper Universitetslektor, Prefekt 031-786 5974 jesper.lundgren@psy.gu.se
Neequaye, David Postdoktor 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Nyström, Lina Forskningsassistent 031-786 6244 lina.nystrom@psy.gu.se

Visar 101 - 150 av 172

Visar 4561 - 4570 av 4585

1977

Behavioral Science Approaches to Dental Clinical Problems
Sven G. Carlsson
Behavioral science approaches to dental clinical problems. Proceedings of a Seminar on Behaviorally oriented Methods in Dentistry, held at the Dental School in Gothenburg March 28, 1977. Published in Reports from the Department of Applied Psychology, University of Göteborg, Sweden. Sven G Carlsson, ed., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1977
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Lemon juice: Whose reinforcer is what?
Sven G. Carlsson, Elliot N Gale
Behavior Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1977
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The effect of amphetamine and L-dopa on tetrabenazine-induced suppression of intracranial self-stimulation in the rat.
Sven G. Carlsson, Sven Ahlenius
Scandinavian journal of psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1977
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biofeedback in the treatment of long-term temporomandibular joint pain: an outcome study.
Sven G. Carlsson, Elliot N Gale
Biofeedback and self-regulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1977
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neonatal-mother interaction: effects of sex of infant on feeding behavior
Philip Hwang
Planeringsgruppen för prenatal neurobiologi och neuropatologi, Gothenburg, Sweden, May 1977, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1977
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Effects of various amounts of contact between mother and child on the mother´s nursing behavior: A follow-up study
Sven G. Carlsson, H. Fagerberg, Göran Horneman, Philip Hwang, K. Larsson et al.
Göteborg, Reports from the Department of Applied Psychology, University of Gothenburg, Rapport 1977
Rapport

Språk och tanke
Jens Allwood, Karin Aronsson, Sten-Olof Brenner, Erland Hjelmquist, Marton Ference et al.
Språk och socialisation symposiet, Graninge, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1977
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The invariance of mood dimensions
Erland Svensson, Lennart Sjöberg, Lars-Olof Persson
Rapport 1977
Rapport

1976

Olika BB-rutiners inflytande på amning och mor-barn-kontakt
Sven G. Carlsson, Bengt Danielsson, Helena Fagerberg, Christer Gundevall, Göran Horneman et al.
Sammanfattande rapport om amning baserad på undersökningar och praktiska försök gjorda av Sempers amningsgrupp under åren 1973-1976, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1976
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 4561 - 4570 av 4585

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://psy.gu.se/om-institutionen/?publicationPageNumber=457&selectedTab=3&pageNumber=3&sortBy=phoneNumber&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fpsy.gu.se%2Fom-institutionen%2F
Utskriftsdatum: 2020-02-19