Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Individual and Organizational Factors at the Basis of Newly Graduated Nurses’ Burnout
Clara Amato, Danilo Garcia, Erik Lindskär, Kevin M. Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Effects of Six Months of Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions among Refugees in Sweden
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Nigel Lester, C. Robert Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Temperament Profiles (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Clergy
Danilo Garcia, Clara Amato, Erica Schϋtz, Kevin Cloninger
XXXII International Congress of Psychology. Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

A demonstration of positive nudge-induced behavioral spillover
Martin Hedesström, Patrik Michaelsen, Lina Nyström, Timothy Luke, Lars-Olof Johansson
40th Annual Conference of the Society for Judgment and Decision Making. Montreal: 15-18 November 2019., Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Impact of Retirement on Cognitive Function - A Literature Review
Linn Elena Zulka, Isabelle Hansson, Linda Hassing
GeroPsych - The Journal of Gerontopsychology and Geriatric Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish adolescents’ experiences of cybervictimization and body‐related concerns
Ann Frisén, Sofia Berne
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Two Methods of Policing: Will the Resources of the Police Officers and the Local Communities be Spiraling Upwards or Downwards?
Anne-Christine Andersson Arntén, Kerstin Wentz, Trevor Archer
Journal of Forensic Science & Criminal Investigation , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement and Life Satisfaction: A Resource-Based Dynamic Perspective
Isabelle Hansson
SWEAH Conference, Lund, Sweden, October 22-24, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Role of Personality in Retirement Adjustment: Longitudinal Effects on Life Satisfaction
Isabelle Hansson, Georg Henning, Sandra Buratti, Magnus Lindwall, Marie Kivi et al.
GSA Annual Scientific Meeting, Austin, Texas, USA, November 13-17, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Person-Centered Psychosis Care (PCPC) in an Inpatient Setting: Ward Level Data and Staff Workload
Katarina Allerby, Anneli Goulding, Lilas Ali, Andreas Gremyr, Margda Waern
Schizophrenia Bulletin Volume 45, Issue Supplement_2, April 2019, Page S304, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Hwang, Philip Seniorforskare, Professor philip.hwang@psy.gu.se
Jönsson, Jan-Erik Universitetsadjunkt, Psykolog jan-erik.jonsson@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet, KBT ulf.axberg@psy.gu.se
Säregård, Rosalie Psykolog rosalie.saregard@psy.gu.se
Sällberg, Therese Doktorand therese.sallberg@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Geisler, Martin Forskarassistent martin.geisler@psy.gu.se
Jang, Minhwan Doktorand minhwan.jang@psy.gu.se
Gerafi, Joel Doktorand joel.gerafi@psy.gu.se
Johansson, Per Magnus Universitetsadjunkt per.magnus.johansson@psy.gu.se
Mogren, Karl Universitetsadjunkt karl.mogren@gu.se
Jacobsson-Jensen, Emma Universitetsadjunkt emma.jacobsson@gu.se
Hildebrand Karlén, Malin Universitetslektor malin.karlen@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Hanson Högberg, John Doktorand john.hanson.hogberg@psy.gu.se
Gröndal, Maria Doktorand maria.grondal@psy.gu.se
Hosseini, Mostafa Forskningsassistent mostafa.hosseini@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Universitetsadjunkt py.eriksson@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Universitetsadjunkt fanny.gyberg@psy.gu.se
Sanner, Stefan Universitetsadjunkt stefan.sanner@psy.gu.se
Svensson, Emma Forskare, biträdande emma.svensson.3@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare marek.meristo@psy.gu.se
Bonnedal, Unni Universitetsadjunkt unni.bonnedal@psy.gu.se
Persson, Lars Olov Universitetslektor olle.persson@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Gärling, Tommy Professor emeritus tommy.garling@psy.gu.se
Lefsaker Sakrisvold, Marthe Doktorand Marthe.lefsaker.sakrisvold@phs.no
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Nissling, Linnea Doktorand linnea.nissling@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand 031-786 1621 amanda.samuelsson@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Doktorand 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Wilson, Martina Doktorand 031-786 1627 martina.wilson@psy.gu.se
Rolstad, Sindre Engelbrekt Universitetslektor 031-786 1629 sindre.rolstad@neuro.gu.se
Björkäng, Therese Personalhandläggare 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Jonsson, Lukas Utbildningsadministratör 031-786 1635 lukas.jonsson@psy.gu.se
Låstad, Lena Universitetslektor 031-786 1636 lena.lastad@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Ray, Jeremy Universitetslektor, Studierektor 031-786 1640 jeremy.ray@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare 031-786 1644 marek.meristo@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Neijlind, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1646 jessica.neijlind@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 177

Visar 41 - 50 av 4493

2019

Investigative decision making
Karl Ask, Ivar Fahsing
The Routledge international handbook of legal and investigative psychology , London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Residential movements in connection to renovation of rented multi-residential housing: A pilot study
P. Femenias, L. Jonsdotter, J. Forsemalm, Elisabeth Punzi, Elena Bogdanova et al.
IOP Conference Series: Earth and Environmental Science, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Cyberbullying in Childhood and Adolescence: Assessment, Negative Consequences and Prevention Strategies
Sofia Berne, Ann Frisén, Jesper Berne
Policing Schools: School Violence and the Juridification of Youth, Switzerland, Springer Nature Switzerland AG, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

“I think you did it!”: Examining the effect of presuming guilt on the verbal output of innocent suspects during brief interviews
Shiri Portnoy, Lorraine Hope, Aldert Vrij, Pär-Anders Granhag, Karl Ask et al.
Journal of Investigative Psychology and Offender Profiling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Longitudinal correspondence between subjective and objective memory in the oldest old: A parallel process model by gender
J. W. Jones, E. B. Fauth, M. Ernsth Bravell, Boo Johansson, T. Ledermann
European Journal of Ageing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parent-Adolescent Communication and Adolescent Delinquency: Unraveling Within-Family Processes from Between-Family Differences
Sabina Kapetanovic, Savannah Boele, Therése Skoog
Journal of Youth and Adolescence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

True and false intentions: A Science of lies about the future
Erik Mac Giolla, Pär-Anders Granhag
The Palgrave Handbook of Deceptive Communication , London, UK, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Literacy development beyond early schooling: a 4‑year follow‑up study of Croatian
Gordana Kerestes, Irma Brkovic, Linda S. Siegel, Tomas Tjus, Erland Hjelmquist
Reading and writing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 4493

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?