Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Beliefs about suspect alibis: A survey of lay people in the United Kingdom, Israel, and Sweden
Shiri Portnoy, Lorraine Hope, Aldert Vrij, Karl Ask, Sara Landström
The International Journal of Evidence & Proof, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Prevalence of Resilience Profiles (Harm Avoidance, Persistence, and Self-directedness) among Swedish Newly Graduated Nurses
Marko Mihailovic, Clara Amato, Erik Lindskär, Ali Al Nima, Jonas Kullberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

The Analysis of Nonverbal Communication: The Dangers of Pseudoscience in Security and Justice Contexts
Vincent Denault, Pierrich Plusquellec, Louise M. Jupe, Michel St-Yves, Norah E. Dunbar et al.
Anuario de Psicología Jurídica, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Using a gender lens at work: Organizational values, gender safety climate and work environment
Karin Allard, Urmi Nanda Biswas, Anders Pousette
G. Aronsson, E.Berntson, L. Björk, M. Bolin & L. Corin. Att synliggöra och motverka ojäställdhet i arbetslivet. En vänbok till Annika Härenstam , Helsingborg, Komlitt, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Changes in Identity Following a Leader Development Program: Application of AI Approaches on Self-descriptive Words and Narratives
Danilo Garcia, Clara Amato, Sverker Sikström
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Validation of Subjective Well-Being Measures using Item Response Theory
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
Frontiers in Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How situational activation of values evokes positive and negative feelings: Theory and experimental findings.
W Montgomery, H Montgomery, Tommy Gärling
Motivation and Emotion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Clergy’s Resilience in Relation to their Affectivity, Regulatory Mode, and Character
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

The Dark Tetrad and Temperament and Character Lower Order Sub-Scales
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Personer

Visar 101 - 150 av 172

Namn Titel Telefon E-post
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Lomberg, Marie Studieadministratör/​studievägledare, - fristående kurser på grundnivå 031-786 5544 marie.lomberg@psy.gu.se
Luke, Timothy Universitetslektor, Programansvarig för masterprogrammet i psykologisk vetenskap 031-786 6931 timothy.luke@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Lundgren, Jesper Universitetslektor, Prefekt 031-786 5974 jesper.lundgren@psy.gu.se
Låstad, Lena Universitetslektor 031-786 1636 lena.lastad@psy.gu.se
Lövdén, Martin Professor 031-786 3233 martin.lovden@psy.gu.se
Mac Giolla, Erik Universitetslektor 031-786 1934 erik.mac.giolla@psy.gu.se
Magnusson, Mikaela Doktorand 031-786 1696 mikaela.magnusson@psy.gu.se
Malmborg, Helny Utbildningsadministratör 031-786 1683 helny.malmborg@psy.gu.se
Malmström, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6349 anna.malmstrom@psy.gu.se
Martins Silva Ramos, Érika Doktorand 031-786 6771 erika.ramos@psy.gu.se
Melander Hagborg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.hagborg@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare 031-786 1644 marek.meristo@psy.gu.se
Michaelsen, Patrik Doktorand 031-786 1693 patrik.michaelsen@psy.gu.se
Mogren, Karl Universitetsadjunkt karl.mogren@gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Mårtensson Elmrud, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1936 elin.martensson.elmrud@psy.gu.se
Neequaye, David Postdoktor 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Neijlind, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1646 jessica.neijlind@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Nilsson, Johan Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Nissling, Linnea Doktorand linnea.nissling@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Nylinder, Stephan Forskningsadministratör 031-786 1697 stephan.nylinder@psy.gu.se
Nyström, Lina Forskningsassistent 031-786 6244 lina.nystrom@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kerstin.palmerus@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 1699 adrian.parker@psy.gu.se
Persson, Lars Olov Universitetslektor olle.persson@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 6932 cecilia.petersson@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 4283 anders.pousette@psy.gu.se
Rapp Ricciardi, Max Universitetslektor 031-786 4272 max.rapp.ricciardi@psy.gu.se
Ravazdi, Manuela Receptionist 031-786 1701 manuela.ravazdi@psy.gu.se
Ray, Jeremy Universitetslektor, Studierektor 031-786 1640 jeremy.ray@psy.gu.se
Renström, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.renstrom@psy.gu.se
Rolstad, Sindre Engelbrekt Universitetslektor 031-786 1629 sindre.rolstad@neuro.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-och studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Rydbo, Niklas Universitetsadjunkt, Doktorand 031-786 1650 niklas.rydbo@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand 031-786 1621 amanda.samuelsson@psy.gu.se
Samuelsson, Hans Universitetslektor 031-786 4256 hans.samuelsson@psy.gu.se
Sanner, Stefan Universitetsadjunkt stefan.sanner@psy.gu.se
Schaller, Joseph Professor emeritus 031-786 1699 joseph.schaller@psy.gu.se
Sehlstedt, Isac Doktorand 031-786 6769 isac.sehlstedt@psy.gu.se
Sjölund, Anna-Maria Forskningsassistent 031-786 1659 anna-maria.sjolund@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Skoog, Therése Universitetslektor 031-786 6937 therese.skoog@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se

Visar 101 - 150 av 172

Visar 81 - 90 av 4574

2019

A Psychological Perspective On Environmental Policy Support
Emma Ejelöv
Licentiatsavhandling 2019
Licentiatsavhandling

Liking Low-Status? Contextual and Individual Differences in Attributional Biases of Low-Status Outgroup Members
Tomasz Besta, Gülçin Akbas, Emma Aurora Renström, Natasza Kosakowska-Berezecka, Alexandra Vazquez
Journal of Social and Political Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

What to do with all these Bayes factors: How to make Bayesian reports in deception research more informative
Erik Mac Giolla, Alexander Ly
Legal and Criminological Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the Relationship between Pro-Environmental Behavior, Experienced Monetary Costs, and Psychological Gains
M. Zannakis, S. Molander, Lars-Olof Johansson
Sustainability (Switzerland), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Systematic review of body image measures
Johanna Kling, Linda Kwakkenbos, Phillippa Diedrichs, Nichola Rumsey, Ann Frisén et al.
Body image, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Co-occurring change in children's conduct problems and maternal depression: Latent class individual participant data meta-analysis of the Incredible Years parenting program.
Patty Leijten, Frances Gardner, G J Melendez-Torres, Joyce Weeland, Judy Hutchings et al.
Development and psychopathology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 4574

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?