Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Effects of Six Months of Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions among Refugees in Sweden
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Nigel Lester, C. Robert Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Temperament Profiles (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Clergy
Danilo Garcia, Clara Amato, Erica Schϋtz, Kevin Cloninger
XXXII International Congress of Psychology. Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

"Being stuck between two worlds": Identity configurations of occupational and family identities.
Fanny Gyberg, Ann Frisén, Moin Syed
Identity. An International Journal of Theory and Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Children and Their Parents with Psychosis
Petra Boström, Jennifer Strand
Nordic Attachment Network, Gothenburg, Sweden , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sometimes the structure around us fails - parenting and psychosis
Jennifer Strand, Petra Boström, Karin Grip
Nordic Attachment Network, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Parenting and psychosis
Jennifer Strand, Petra Boström, Karin Grip
The International Society for Psychological and Social Approaches to Psychosis, Rotterdam, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Estimating car use rebound effects from Swedish microdata
David Andersson, R. Linscott, J. Nassen
Energy Efficiency, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Life after childhood bullying: Body image development and disordered eating in adulthood
Kristina Holmqvist Gattario, Magnus Lindwall, Ann Frisén
International Journal of Behavioral Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Multi-study Coordinated Meta-analysis of Pulmonary Function and Cognition in Aging
E. C. Duggan, A. M. Piccinin, S. Clouston, A. V. Koval, A. Robitaille et al.
Journals of Gerontology Series a-Biological Sciences and Medical Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 178

Namn Titel Telefon E-post
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Calderon, Sofia Doktorand sofia.calderon@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Gerafi, Joel Doktorand joel.gerafi@psy.gu.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Gröndal, Maria Doktorand maria.grondal@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Hanson Högberg, John Doktorand john.hanson.hogberg@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Doktorand 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Henriksson, Niké Doktorand 031-786 1688 nike.henriksson@psy.gu.se
Jang, Minhwan Doktorand minhwan.jang@psy.gu.se
Joleby, Malin Doktorand 031-786 4271 malin.joleby@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 6769 caroline.jardmo@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Lefsaker Sakrisvold, Marthe Doktorand Marthe.lefsaker.sakrisvold@phs.no
Lidberg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.lidberg@psy.gu.se
Magnusson, Mikaela Doktorand 031-786 1696 mikaela.magnusson@psy.gu.se
Martins Silva Ramos, Érika Doktorand 031-786 6771 erika.ramos@psy.gu.se
Melander Hagborg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.hagborg@psy.gu.se
Michaelsen, Patrik Doktorand 031-786 1693 patrik.michaelsen@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Nissling, Linnea Doktorand linnea.nissling@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand 031-786 1621 amanda.samuelsson@psy.gu.se
Sehlstedt, Isac Doktorand 031-786 6769 isac.sehlstedt@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Sällberg, Therese Doktorand therese.sallberg@psy.gu.se
Wilson, Martina Doktorand 031-786 1627 martina.wilson@psy.gu.se
Wirehag Nordh, Lina Doktorand 031-786 1856 lina.wirehag@psy.gu.se
Zulka, Linn Elena Doktorand 031-786 6771 linn.zulka@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-och studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Geisler, Martin Forskarassistent martin.geisler@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Kivi, Marie Forskare 031-786 4282 marie.kivi@psy.gu.se
König, Stefanie Forskare 031-786 1938 stefanie.konig@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare 031-786 1644 marek.meristo@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare marek.meristo@psy.gu.se
Green, Johan Forskare, biträdande 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se
Lindström, Tove Forskare, biträdande 031-786 1667 tove.lindstrom@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 178

Visar 81 - 90 av 4487

2019

Swedish adolescents’ experiences of cybervictimization and body‐related concerns
Ann Frisén, Sofia Berne
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reducing the risk of athlete burnout: Psychosocial, sociocultural, and individual considerations for coaches
L. Davis, Andreas Stenling, H. Gustafsson, R. Appleby, P. Davis
International Journal of Sports Science & Coaching, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Förmedla hälsopsykologisk kunskap utan att öka hälsorelaterad oro
Ann-Sophie Lindqvist Bagge, Mats Lekander, Lars Ny, Roger Olofsson Bagge, Claudia Fahlke
Psykologtidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

RESCUR (RESilience CURriulum) Sweden – An implementation study
Therése Skoog, BIrgitta Kimber, Josefine Lilja, Barbro Henriksson, Charli Eriksson
7th ENSEC (European Network for Social and Emotional Competence) conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

DOES ONE SIZE FIT ALL? - LINKING PARENTING WITH ADOLESCENT SUBSTANCE USE AND ADOLESCENT TEMPERAMENT
Sabina Kapetanovic, Therése Skoog, Margareta Bohlin, Arne Gerdner
19th European Conference on Developmental Psychology, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Befriending your body through dancing. A free dancing intervention leading to more positive body perceptions, mood and increased mindfulness.
Mattias Johansson, Therése Skoog, Carolina Lunde
15th European Congress of Sport & Exercise, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Promoting resilience in children: an RCT to study the effectiveness of a resilience curriculum.
Britta Eklöf, Therése Skoog, Birgitta Kimber, Charli Eriksson
9th Nordic Health Promotion Research Conference, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Researching promotion of resilience in children: methodological challenges and solutions
Charli Eriksson, Birgitta Kimber, Britta Eklöf, Therése Skoog
9th Nordic Health Promotion Research Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reducing a male bias in language? Establishing the efficiency of three different gender-fair language strategies
Anna Lindqvist, Emma Aurora Renström, Marie Gustafsson Sendén
Sex Roles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 4487

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?