Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Individual and Organizational Factors at the Basis of Newly Graduated Nurses’ Burnout
Clara Amato, Danilo Garcia, Erik Lindskär, Kevin M. Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Effects of Six Months of Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions among Refugees in Sweden
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Nigel Lester, C. Robert Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Temperament Profiles (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Clergy
Danilo Garcia, Clara Amato, Erica Schϋtz, Kevin Cloninger
XXXII International Congress of Psychology. Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Two Methods of Policing: Will the Resources of the Police Officers and the Local Communities be Spiraling Upwards or Downwards?
Anne-Christine Andersson Arntén, Kerstin Wentz, Trevor Archer
Journal of Forensic Science & Criminal Investigation , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement and Life Satisfaction: A Resource-Based Dynamic Perspective
Isabelle Hansson
SWEAH Conference, Lund, Sweden, October 22-24, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Role of Personality in Retirement Adjustment: Longitudinal Effects on Life Satisfaction
Isabelle Hansson, Georg Henning, Sandra Buratti, Magnus Lindwall, Marie Kivi et al.
GSA Annual Scientific Meeting, Austin, Texas, USA, November 13-17, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Person-Centered Psychosis Care (PCPC) in an Inpatient Setting: Ward Level Data and Staff Workload
Katarina Allerby, Anneli Goulding, Lilas Ali, Andreas Gremyr, Margda Waern
Schizophrenia Bulletin Volume 45, Issue Supplement_2, April 2019, Page S304, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

High school students’ suggestions for supporting younger pupils counteract cyberbullying
Sofia Berne, Ann Frisén, Josephine Oskarsson
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Fanni, Elsa Forskningsassistent 031-786 6244 elsa.fanni@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Jacobsson-Jensen, Emma Universitetsadjunkt emma.jacobsson@gu.se
Renström, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.renstrom@psy.gu.se
Svensson, Emma Forskare, biträdande emma.svensson.3@psy.gu.se
Mac Giolla, Erik Universitetslektor 031-786 1934 erik.mac.giolla@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Martins Silva Ramos, Érika Doktorand 031-786 6771 erika.ramos@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildningsadministratör 031-786 1854 eugenia@gvc.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Universitetsadjunkt fanny.gyberg@psy.gu.se
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Samuelsson, Hans Universitetslektor 031-786 4256 hans.samuelsson@psy.gu.se
Jansson, Helena Forskningsassistent 031-786 6244 helena.jansson@psy.gu.se
Malmborg, Helny Utbildningsadministratör 031-786 1683 helny.malmborg@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Doktorand 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Sehlstedt, Isac Doktorand 031-786 6769 isac.sehlstedt@psy.gu.se
Jönsson, Jan-Erik Universitetsadjunkt, Psykolog jan-erik.jonsson@psy.gu.se
Johansson Hanse, Jan Professor, för forskarutbildningen 031-786 1678 jan.johansson.hanse@psy.gu.se
Strand, Jennifer Universitetslektor 031-786 4281 jennifer.strand@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Ray, Jeremy Universitetslektor, Studierektor 031-786 1640 jeremy.ray@psy.gu.se
Lundgren, Jesper Universitetslektor, Prefekt 031-786 5974 jesper.lundgren@psy.gu.se
Neijlind, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1646 jessica.neijlind@psy.gu.se
Gerafi, Joel Doktorand joel.gerafi@psy.gu.se
Green, Johan Forskare, biträdande 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se
Melander Hagborg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.hagborg@psy.gu.se
Lidberg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.lidberg@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Hanson Högberg, John Doktorand john.hanson.hogberg@psy.gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Schaller, Joseph Professor emeritus 031-786 1699 joseph.schaller@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Grip, Karin Universitetslektor 031-786 1658 karin.grip@psy.gu.se
Strid, Karin Universitetslektor 031-786 4284 karin.strid@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Mogren, Karl Universitetsadjunkt karl.mogren@gu.se
Falkman, Kerstin Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kerstin.palmerus@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Holmqvist Gattario, Kristina Universitetslektor 031-786 4263 kristina.holmqvist@psy.gu.se
Johansson, Lars-Olof Universitetslektor 031-786 4696 lars-olof.johansson@psy.gu.se
Wallgren Tengberg, Lars Göran Universitetslektor 031-786 4269 larsgoran.wallgren@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se

Visar 51 - 100 av 177

Visar 4421 - 4430 av 4491

1982

Use of knowledge and error detection when solving statistical problems.
Carl Martin Allwood
Proceedings of the Sixth International Conference for the Psychology of Mathematical Education, Wilrijk: Universitaire Instelling Antwerpen, Paper i proceeding 1982
Paper i proceeding

Rätt som det är blir det fel
Carl Martin Allwood
Nämnaren, Artikel i övriga tidskrifter 1982
Artikel i övriga tidskrifter

The effect of format and structure of text material on recallability
Carl Martin Allwood, Torbjörn Wikström
Poetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detection of errors in statistical problem solving
Carl Martin Allwood, Henry Montgomery
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

1981

Infant social development in traditional and non-traditional Swedish families
Philip Hwang
Invited adress at the Child and Family Research Branch, NIH, Bethesda, MD, March 1981, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1981
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The parent-infant relationship in traditional and non-traditional families: attitudes and behavior
Philip Hwang, M. E. Lamb, A. M. Frodi, M. Frodi, J. Steinberg
Göteborg, University of Gothenburg, Rapport 1981
Rapport

Parent-infant interaction during the first eight months of life
Philip Hwang
Göteborg, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 1981
Doktorsavhandling

Aspects of maternal-infant relationship during nursing, 1 and 6 weeks after early and extended post-partum contact
Philip Hwang
Early Human Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1981
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mood and body feelings
Lars-Olof Persson, Lennart Sjöberg
Rapport 1981
Rapport

Visar 4421 - 4430 av 4491

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?