Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Swedish Clergy’s Resilience in Relation to their Affectivity, Regulatory Mode, and Character
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

The Dark Tetrad and Temperament and Character Lower Order Sub-Scales
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

A Harmonious Personality
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Human Lie-Detection Performance: Does Random Assignment versus Self-Selection of Liars and Truth-Tellers Matter?
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla
Journal of Applied Research in Memory and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Approach, avoidance, and the perception of credibility
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla, Marc-André Reinhard
Open Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement Financial Behaviour: How Important Is Being Financially Literate?
Jeanette Hauff Carlsson, Anders Carlander, Tommy Gärling, Gianni Nicolini
Journal of Consumer Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gait speed as predictor of transition into cognitive impairment: Findings from three longitudinal studies on aging
Emiel O. Hoogendijk, Judith J.M. Rijnhart, Johan Skoog, Annie Robitaille, Ardo van den Hout et al.
Experimental Gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A first examination of the role of the International Child Development Programme in school achievement.
Lilian Berggren, Lene Lindberg, Terese Glatz, Therése Skoog
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of two Short Personality Inventories using Self-descriptions in Natural Language and Quantitative Semantics Test Theory
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Ali Al Nima, Alexandre Granjard, Kevin M. Cloninger et al.
Frontiers in Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 171

Namn Titel Telefon E-post
Jacobsson-Jensen, Emma Universitetsadjunkt emma.jacobsson@gu.se
Renström, Emma Universitetslektor, biträdande 031-786 6286 emma.renstrom@psy.gu.se
Svensson, Emma Forskare, biträdande emma.svensson.3@psy.gu.se
Mac Giolla, Erik Universitetslektor 031-786 1934 erik.mac.giolla@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Martins Silva Ramos, Érika Doktorand 031-786 6771 erika.ramos@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildningsadministratör 031-786 1854 eugenia@gvc.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Universitetsadjunkt fanny.gyberg@psy.gu.se
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Samuelsson, Hans Universitetslektor 031-786 4256 hans.samuelsson@psy.gu.se
Bjärnlind, Helena Utbildningssamordnare helena.bjarnlind@psy.gu.se
Malmborg, Helny Utbildningsadministratör 031-786 1683 helny.malmborg@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Forskare 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Sehlstedt, Isac Doktorand 031-786 6769 isac.sehlstedt@psy.gu.se
Jönsson, Jan-Erik Universitetsadjunkt, Psykolog jan-erik.jonsson@psy.gu.se
Johansson Hanse, Jan Professor, för forskarutbildningen 031-786 1678 jan.johansson.hanse@psy.gu.se
Strand, Jennifer Universitetslektor 031-786 4281 jennifer.strand@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Ray, Jeremy Universitetslektor, Studierektor 031-786 1640 jeremy.ray@psy.gu.se
Lundgren, Jesper Universitetslektor, Prefekt 031-786 5974 jesper.lundgren@psy.gu.se
Neijlind, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1646 jessica.neijlind@psy.gu.se
Green, Johan Forskare, biträdande 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se
Melander Hagborg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.hagborg@psy.gu.se
Lidberg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.lidberg@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Schaller, Joseph Professor emeritus 031-786 1699 joseph.schaller@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Grip, Karin Universitetslektor 031-786 1658 karin.grip@psy.gu.se
Strid, Karin Universitetslektor 031-786 4284 karin.strid@psy.gu.se
Torgny, Karin Forskningsassistent karin.torgny@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Mogren, Karl Universitetsadjunkt karl.mogren@gu.se
Falkman, Kerstin Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kerstin.palmerus@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Holmqvist Gattario, Kristina Universitetslektor 031-786 4263 kristina.holmqvist@psy.gu.se
Johansson, Lars-Olof Universitetslektor 031-786 4696 lars-olof.johansson@psy.gu.se
Wallgren Tengberg, Lars Göran Universitetslektor 031-786 4269 larsgoran.wallgren@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Strömwall, Leif Professor, Viceprefekt 031-786 1665 leif.stromwall@psy.gu.se
Låstad, Lena Universitetslektor 031-786 1636 lena.lastad@psy.gu.se
Nyström, Lina Forskningsassistent 031-786 6244 lina.nystrom@psy.gu.se
Wirehag Nordh, Lina Doktorand 031-786 1856 lina.wirehag@psy.gu.se

Visar 51 - 100 av 171

Visar 51 - 60 av 4569

2019

A meta-analysis of field-experiments using social norms to promote pro-environmental behaviors
Magnus Bergquist, Andreas Nilsson, Wesley P. Schultz
Global Environmental Change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical outcomes in the routine evaluation of psychotherapy given by trainees: Effects on clients’ inter-personal problems and psychological symptoms
Helene Ybrandt, Kristina Berglund, Catarina Strid, Marie Kivi, Jens Knutsson
International Journal of Psychotherapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk Profiles of Female Perpetrators of Severe Violence
Karin Trägårdh, Malin Hildebrand Karlén, Thomas Nilsson
13th Nordic Symposium on Forensic Psychiatry, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

REACHING OUT WITH UNIVERSAL PARENTAL SUPPORT
Karin Wallgren Thorslund
Göteborg , Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Visar 51 - 60 av 4569

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?