Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Effects of Six Months of Well-Being Coaching and Mind-Body Interventions among Refugees in Sweden
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Nigel Lester, C. Robert Cloninger
XXXII International Congress of Psychology, Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Temperament Profiles (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Clergy
Danilo Garcia, Clara Amato, Erica Schϋtz, Kevin Cloninger
XXXII International Congress of Psychology. Prague, Czech Republic., Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Validation of the Swedish version of the Pain Catastrophizing Scale for Parents (PCS-P) for parents of children with cancer
J. T. Cederberg, Sandra Weineland, J. Dahl, G. Ljungman
Journal of Pain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maybe you can draw it? The effects of using drawings during investigative interviews with preschoolers
Mikaela Magnusson, Emelie Ernberg, Sara Landström, Malin Joleby, Lucy Akehurst et al.
the Nordic Network for Research on Psychology and Law, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"Being stuck between two worlds": Identity configurations of occupational and family identities.
Fanny Gyberg, Ann Frisén, Moin Syed
Identity. An International Journal of Theory and Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Children and Their Parents with Psychosis
Petra Boström, Jennifer Strand
Nordic Attachment Network, Gothenburg, Sweden , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sometimes the structure around us fails - parenting and psychosis
Jennifer Strand, Petra Boström, Karin Grip
Nordic Attachment Network, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Parenting and psychosis
Jennifer Strand, Petra Boström, Karin Grip
The International Society for Psychological and Social Approaches to Psychosis, Rotterdam, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Estimating car use rebound effects from Swedish microdata
David Andersson, R. Linscott, J. Nassen
Energy Efficiency, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 179

Namn Titel Telefon E-post
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 1699 adrian.parker@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand 031-786 1621 amanda.samuelsson@psy.gu.se
Gamble, Amelie Universitetslektor 031-786 1677 amelie.gamble@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 4283 anders.pousette@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog, Klinikansvarig psykolog PDT, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet PDT 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Nilsson, Andreas Universitetslektor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Universitetsadjunkt 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Lindqvist Bagge, Ann-Sophie Universitetsadjunkt 031-786 2353 ann-sophie.lindqvist.bagge@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Ekonomi-och studieadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Sjölund, Anna-Maria Forskningsassistent 031-786 1659 anna-maria.sjolund@psy.gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Malmström, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6349 anna.malmstrom@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Johansson, Boo Seniorforskare 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 6769 caroline.jardmo@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt, Likabehandlingsombud 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 6932 cecilia.petersson@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor, Miljöansvarig 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Vice prefekt med ansvar för arbetsmiljö 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Håkansson, Clara Forskningsassistent 031-786 6244 clara.hakansson@psy.gu.se
Fahlke, Claudia Professor, Hälsopsykologi och beroendepsykologi 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Neequaye, David Postdoktor 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Universitetsadjunkt 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Hoff Brattberg, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1674 elin.hoff.brattberg@psy.gu.se
Mårtensson Elmrud, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1936 elin.martensson.elmrud@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Punzi, Elisabeth Universitetslektor 031-786 1648 elisabeth.punzi@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 179

Visar 4371 - 4380 av 4487

1984

Effects of dentists' behavior on patients' attitudes.
Elliot N Gale, Sven G. Carlsson, Annika Eriksson, Mats Jontell
Journal of the American Dental Association (1939), Artikel i vetenskaplig tidskrift 1984
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vaginal vs. Caesarean section delivery: effects on father- and mother-infant interaction at 3 and 8 months
Philip Hwang
the International Conference on Infant Studies, New York, NY, April 1984, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1984
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Relationships between care and quality of peer play in Swedish infants
Philip Hwang, Anders G Broberg, M. Frodi, M. E. Lamb
The International Conference on Infant Studies, New York, NY, April 1984, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1984
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Arbetsgivares och arbetskamraters attityder till pappaledighet
Philip Hwang, G. Elden, C. Fransson
Göteborg, University of Gothenburg, Rapport 1984
Rapport

Små barns känslomässiga relationer
Philip Hwang
Barnets tidiga relationer, Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 1984
Kapitel i bok

Inledning
Philip Hwang
Barnets tidiga relationer, Stockholm, Natur & Kultur, Kapitel i bok 1984
Kapitel i bok

Barnets tidiga relationer
Philip Hwang
Stockholm, Natur & Kultur, Samlingsverk 1984
Samlingsverk

Bostadsrätt - ett bättre bostadssätt ...
Lennart Widenberg, Lena Jarlöv, Inga Malmqvist, Birgitta Mattsson, Gert Sandahl
Stockholm, Byggforskningsrådet, BRF R24:1984, Bok 1984
Bok

Visar 4371 - 4380 av 4487

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?