Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Introduction to Statistical Semantics
Sverker Sikström, Danilo Garcia
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personality Development From Age 2 to 33: Stability and Change in Ego Resiliency and Ego Control and Associations With Adult Adaptation
Moin Syed, Py Liv Eriksson, Ann Frisén, Philip Hwang, Michael E. Lamb
Developmental Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dark Identity: Distinction between Malevolent Character Traits through Self-descriptive Language
Danilo Garcia, Patricia Rosenberg, Franco Lucchese, Anna Sahlström, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Health, Well-Being, and Ill-Being among Swedish Long-Term Unemployed
Erik Lindskär, Danilo Garcia, Alexandre Granjard, Ali Al Nima, Nigel Lester et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

A Ternary Model of Personality: Temperament, Character, and Identity
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Sverker Sikström, Henrik Anckarsäter, C. Robert Cloninger
Statistical Semantics - Methods and Applications, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The (Mis)measurement of Happiness: Words We Associate to Happiness (Semantic Memory) and Narratives of What Makes Us Happy (Episodic Memory)
Danilo Garcia, Ali Al Nima, Oscar N. E. Kjell, Alexandre Granjard, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Implicit attitudes: Quantitative Semantic Misattribution Procedure
Niklas Lanbeck, Danilo Garcia, Clara Amato, Andreas Olsson, Sverker Sikström
Statistical Semantics - Methods and Applications. Sikström, Sverker, Garcia, Danilo (Eds.), Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Newly Graduated Nurses' Learning Work Climate, Health, Resilience, and Burnout Symptoms
Clara Amato, Erik Lindskär, Marko Mihailovic, Ali Al Nima, Jonas Kullberg et al.
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Personer

Visar 1 - 50 av 171

Namn Titel Telefon E-post
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Glavå, Gustaf Doktorand 031-786 6347 gustaf.glava@psy.gu.se
Gröndal, Maria Doktorand maria.grondal@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Henriksson, Niké Doktorand 031-786 1688 nike.henriksson@psy.gu.se
Jang, Minhwan Doktorand minhwan.jang@psy.gu.se
Joleby, Malin Doktorand 031-786 4271 malin.joleby@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 6769 caroline.jardmo@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Lefsaker Sakrisvold, Marthe Doktorand Marthe.lefsaker.sakrisvold@phs.no
Lidberg, Johan Doktorand 031-786 1842 johan.lidberg@psy.gu.se
Magnusson, Mikaela Doktorand 031-786 1696 mikaela.magnusson@psy.gu.se
Martins Silva Ramos, Érika Doktorand 031-786 6771 erika.ramos@psy.gu.se
Michaelsen, Patrik Doktorand 031-786 1693 patrik.michaelsen@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Nissling, Linnea Doktorand linnea.nissling@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand amanda.samuelsson@psy.gu.se
Sehlstedt, Isac Doktorand 031-786 6769 isac.sehlstedt@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Sällberg, Therese Doktorand therese.sallberg@psy.gu.se
Wilson, Martina Doktorand 031-786 1648 martina.wilson@psy.gu.se
Wirehag Nordh, Lina Doktorand 031-786 1856 lina.wirehag@psy.gu.se
Zulka, Linn Elena Doktorand 031-786 6771 linn.zulka@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Geisler, Martin Forskarassistent martin.geisler@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Forskare 031-786 1938 pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Forskare 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Kivi, Marie Forskare 031-786 4282 marie.kivi@psy.gu.se
König, Stefanie Forskare 031-786 1938 stefanie.konig@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare 031-786 1644 marek.meristo@psy.gu.se
Dervisoski, Evelina Forskare, biträdande 031-786 1667 evelina.dervisoski@psy.gu.se
Fanni, Elsa Forskare, biträdande 031-786 6244 elsa.fanni@psy.gu.se
Green, Johan Forskare, biträdande 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se
Svensson, Emma Forskare, biträdande emma.svensson.3@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Lindén, Linda Forskningsadministratör 031-786 6934 linda.linden@psy.gu.se
Green, Johan Forskningsassistent 031-786 1667 johan.green@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 171

Visar 121 - 130 av 4582

2019

Impact of Retirement on Cognitive Function - A Literature Review
Linn Elena Zulka, Isabelle Hansson, Linda Hassing
GeroPsych - The Journal of Gerontopsychology and Geriatric Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish adolescents’ experiences of cybervictimization and body‐related concerns
Ann Frisén, Sofia Berne
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Two Methods of Policing: Will the Resources of the Police Officers and the Local Communities be Spiraling Upwards or Downwards?
Anne-Christine Andersson Arntén, Kerstin Wentz, Trevor Archer
Journal of Forensic Science & Criminal Investigation , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement and Life Satisfaction: A Resource-Based Dynamic Perspective
Isabelle Hansson
SWEAH Conference, Lund, Sweden, October 22-24, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Role of Personality in Retirement Adjustment: Longitudinal Effects on Life Satisfaction
Isabelle Hansson, Georg Henning, Sandra Buratti, Magnus Lindwall, Marie Kivi et al.
GSA Annual Scientific Meeting, Austin, Texas, USA, November 13-17, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Person-Centered Psychosis Care (PCPC) in an Inpatient Setting: Ward Level Data and Staff Workload
Katarina Allerby, Anneli Goulding, Lilas Ali, Andreas Gremyr, Margda Waern
Schizophrenia Bulletin Volume 45, Issue Supplement_2, April 2019, Page S304, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

High school students’ suggestions for supporting younger pupils counteract cyberbullying
Sofia Berne, Ann Frisén, Josephine Oskarsson
Scandinavian Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of the Swedish version of the Pain Catastrophizing Scale for Parents (PCS-P) for parents of children with cancer
J. T. Cederberg, Sandra Weineland, J. Dahl, G. Ljungman
Journal of Pain Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maybe you can draw it? The effects of using drawings during investigative interviews with preschoolers
Mikaela Magnusson, Emelie Ernberg, Sara Landström, Malin Joleby, Lucy Akehurst et al.
the Nordic Network for Research on Psychology and Law, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 121 - 130 av 4582

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?