Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

Revisiting the Structure of the Short Dark Triad
Björn N. Persson, Petri Kajonius, Danilo Garcia
Assessment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Travel-related feelings: Review, theoretical framework, and numerical experiments
Tommy Gärling
Transportation Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Twins’ and Their Mothers’ Personality: Temperament and Character Clusters
Danilo Garcia, Ali Al Nima, Thomas Nilsson, Sebastian Lundström, Kevin M. Cloninger et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, May 25-28, Boston , Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Does alcohol loosen the tongue? Intoxicated persons' willingness to report transgressions or criminal behavior carried out by themselves or others
Amelia Mindthoff, Angelica Hagsand, Nadja Schreiber Compo, Jacqueline Evans
Applied Cognitive Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Pilot Study on Resilience (Harm Avoidance, Persistence, and Self-directedness) among Swedish Newly Graduated Nurses
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Max Rapp-Ricciardi, Alexandre Granjard, Patricia Rosenberg et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, Paris, France,, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

A Pilot Study on Character (Self-directedness, Cooperativeness, and Self-transcendence) among Swedish Newly Graduated Nurses
Max Rapp-Ricciardi, Clara Amato, Marko Mihailovic, Alexandre Granjard, Ali Al Nima et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

A Pilot Study on Temperament (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Newly Graduated Nurses
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Max Rapp-Ricciardi, Alexandre Granjard, Erik Lindskär et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

The Health Effects of Anthropedia’s Well-Being Coaching: A 6-Month Pilot Study Among Long-Term Unemployment Swedish Young Adults
Kevin M. Cloninger, Alexandre Granjard, Clara Amato, Ali Al Nima, Patricia Rosenberg et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Tell Me Who You Are and I Will Tell You the Situation: Agentic Positively Valenced Self-Presentations and Communal Negatively Valenced Self-Presentations
Clara Amato, Sverker Sikström, Danilo Garcia
3rd Biennial International Convention of Psychological Science. Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Job Satisfaction Leads to Better Health By Improving Psychiatric Patients’ Outlook on Their Illness
Clara Amato, Marko Mihailovic, Ali Al Nima, Ulrika Harris, Nobuhiko Kijima et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science. Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Personer

Visar 1 - 50 av 174

Namn Titel Telefon E-post
Adolfsson, Kerstin Doktorand 031-786 4271 kerstin.adolfsson@psy.gu.se
Ahlstedt, Daniel Universitetsadjunkt 031-786 6349 daniel.ahlstedt@psy.gu.se
Alfredsson, Elin Universitetsadjunkt 031-786 5952 elin.alfredsson@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Professor 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Almqvist, Linnea Utbildningssamordnare, Studierektor 031-786 1668 linnea.almqvist@psy.gu.se
Andersson, David Psykolog 031-786 1936 david.andersson@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 5254 david.s.andersson@psy.gu.se
Andersson, Eugenia Utbildnings adm 031-786 1854 eugenia.andersson@psy.gu.se
Archer, Trevor Seniorforskare 031-786 4694 trevor.archer@psy.gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor 031-786 1639 ulf.axberg@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Barbopoulos, Isak Forskare, biträdande isak.barbopoulos@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Berg, Odd Universitetsadjunkt odd.berg@psy.gu.se
Berglund, Kristina Universitetslektor 031-786 1878 kristina.berglund@psy.gu.se
Bergquist, Magnus Postdoktor magnus.bergquist@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia J Universitetslektor 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Berne, Sofia Universitetslektor 031-786 1662 sofia.berne@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Postdoktor pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Björkäng, Therese Personaladministratör 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Bonnedal, Unni Universitetsadjunkt unni.bonnedal@psy.gu.se
Boson, Karin Doktorand 031-786 1667 karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Brehmer, Yvonne Universitetslektor yvonne.brehmer@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor, Studierektor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Calderon, Sofia Doktorand 031-786 6347 sofia.calderon@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
El-Disoki, Mai Forskare, biträdande mai.el-disoki@psy.gu.se
Englund, Marianne Universitetsadjunkt 031-786 1939 marianne.englund@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Doktorand 031-786 4674 py.eriksson@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Doktorand 031-786 1856 emelie.ernberg@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Fahlke, Claudia Professor 031-786 4289 claudia.fahlke@psy.gu.se
Falkman Watson, Kerstin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se
Fransson, Niklas Universitetslektor 031-786 1684 niklas.fransson@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 174

Visar 1 - 10 av 4228

2019

Revisiting the Structure of the Short Dark Triad
Björn N. Persson, Petri Kajonius, Danilo Garcia
Assessment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Travel-related feelings: Review, theoretical framework, and numerical experiments
Tommy Gärling
Transportation Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Twins’ and Their Mothers’ Personality: Temperament and Character Clusters
Danilo Garcia, Ali Al Nima, Thomas Nilsson, Sebastian Lundström, Kevin M. Cloninger et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, May 25-28, Boston , Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Does alcohol loosen the tongue? Intoxicated persons' willingness to report transgressions or criminal behavior carried out by themselves or others
Amelia Mindthoff, Angelica Hagsand, Nadja Schreiber Compo, Jacqueline Evans
Applied Cognitive Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Pilot Study on Resilience (Harm Avoidance, Persistence, and Self-directedness) among Swedish Newly Graduated Nurses
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Max Rapp-Ricciardi, Alexandre Granjard, Patricia Rosenberg et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, Paris, France,, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

A Pilot Study on Character (Self-directedness, Cooperativeness, and Self-transcendence) among Swedish Newly Graduated Nurses
Max Rapp-Ricciardi, Clara Amato, Marko Mihailovic, Alexandre Granjard, Ali Al Nima et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

A Pilot Study on Temperament (Novelty Seeking, Harm Avoidance, and Reward Dependence) among Swedish Newly Graduated Nurses
Danilo Garcia, Kevin M. Cloninger, Max Rapp-Ricciardi, Alexandre Granjard, Erik Lindskär et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

The Health Effects of Anthropedia’s Well-Being Coaching: A 6-Month Pilot Study Among Long-Term Unemployment Swedish Young Adults
Kevin M. Cloninger, Alexandre Granjard, Clara Amato, Ali Al Nima, Patricia Rosenberg et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science, Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Tell Me Who You Are and I Will Tell You the Situation: Agentic Positively Valenced Self-Presentations and Communal Negatively Valenced Self-Presentations
Clara Amato, Sverker Sikström, Danilo Garcia
3rd Biennial International Convention of Psychological Science. Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Job Satisfaction Leads to Better Health By Improving Psychiatric Patients’ Outlook on Their Illness
Clara Amato, Marko Mihailovic, Ali Al Nima, Ulrika Harris, Nobuhiko Kijima et al.
3rd Biennial International Convention of Psychological Science. Paris, France, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Visar 1 - 10 av 4228

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?