Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Jesper Lundgren

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

How situational activation of values evokes positive and negative feelings: Theory and experimental findings.
W Montgomery, H Montgomery, Tommy Gärling
Motivation and Emotion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Clergy’s Resilience in Relation to their Affectivity, Regulatory Mode, and Character
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

The Dark Tetrad and Temperament and Character Lower Order Sub-Scales
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

A Harmonious Personality
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Human Lie-Detection Performance: Does Random Assignment versus Self-Selection of Liars and Truth-Tellers Matter?
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla
Journal of Applied Research in Memory and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Approach, avoidance, and the perception of credibility
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla, Marc-André Reinhard
Open Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement Financial Behaviour: How Important Is Being Financially Literate?
Jeanette Hauff Carlsson, Anders Carlander, Tommy Gärling, Gianni Nicolini
Journal of Consumer Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gait speed as predictor of transition into cognitive impairment: Findings from three longitudinal studies on aging
Emiel O. Hoogendijk, Judith J.M. Rijnhart, Johan Skoog, Annie Robitaille, Ardo van den Hout et al.
Experimental Gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A first examination of the role of the International Child Development Programme in school achievement.
Lilian Berggren, Lene Lindberg, Terese Glatz, Therése Skoog
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 172

Namn Titel Telefon E-post
Jönsson, Jan-Erik Universitetsadjunkt, Psykolog jan-erik.jonsson@psy.gu.se
Axberg, Ulf Universitetslektor ulf.axberg@psy.gu.se
Säregård, Rosalie Psykolog rosalie.saregard@psy.gu.se
Sällberg, Therese Doktorand therese.sallberg@psy.gu.se
Skoog, Johan Doktorand johan.skoog@psy.gu.se
Nilsson, Erik Doktorand erik.nilsson@psy.gu.se
Bjälkebring, Pär Forskare pop-par.bjalkebring@psy.gu.se
Geisler, Martin Forskarassistent martin.geisler@psy.gu.se
Jang, Minhwan Doktorand minhwan.jang@psy.gu.se
Johansson, Per Magnus Universitetsadjunkt per.magnus.johansson@psy.gu.se
Mogren, Karl Universitetsadjunkt karl.mogren@gu.se
Jacobsson-Jensen, Emma Universitetsadjunkt emma.jacobsson@gu.se
Hildebrand Karlén, Malin Universitetslektor malin.karlen@psy.gu.se
Sturén, Erik Doktorand erik.sturen@psy.gu.se
Gröndal, Maria Doktorand maria.grondal@psy.gu.se
Eriksson, Py Liv Universitetsadjunkt py.eriksson@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Universitetsadjunkt fanny.gyberg@psy.gu.se
Sanner, Stefan Universitetsadjunkt stefan.sanner@psy.gu.se
Svensson, Emma Forskare, biträdande emma.svensson.3@psy.gu.se
Bonnedal, Unni Universitetsadjunkt unni.bonnedal@psy.gu.se
Persson, Lars Olov Universitetslektor olle.persson@psy.gu.se
Bjärnlind, Helena Utbildningssamordnare helena.bjarnlind@psy.gu.se
Calderon, Sofia Postdoktor sofia.calderon@psy.gu.se
Torgny, Karin Forskningsassistent karin.torgny@psy.gu.se
Lajunen, Timo Universitetslektor timo.lajunen@gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Eék, Niels Doktorand niels.eek@vgregion.se
Gärling, Tommy Professor emeritus tommy.garling@psy.gu.se
Lefsaker Sakrisvold, Marthe Doktorand Marthe.lefsaker.sakrisvold@phs.no
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Nissling, Linnea Doktorand linnea.nissling@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Grahn, Gunilla Maria Universitetsadjunkt, Leg psykolog, leg psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi, handledarutbil... 031-786 1601 gunilla.maria.grahn@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand 031-786 1621 amanda.samuelsson@psy.gu.se
Hansson, Isabelle Forskare 031-786 1627 isabelle.hansson@psy.gu.se
Wilson, Martina Doktorand 031-786 1627 martina.wilson@psy.gu.se
Rolstad, Sindre Engelbrekt Universitetslektor 031-786 1629 sindre.rolstad@neuro.gu.se
Björkäng, Therese Personalhandläggare 031-786 1632 therese.bjorkang@psy.gu.se
Toresdotter Ylisirkka, Jenny Administratör 031-786 1633 jenny.toresdotter.ylisirkka@psy.gu.se
Jonsson, Lukas Utbildningsadministratör 031-786 1635 lukas.jonsson@psy.gu.se
Låstad, Lena Universitetslektor 031-786 1636 lena.lastad@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Gyberg, Fanny Doktorand 031-786 1638 fanny.gyberg@psy.gu.se
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Ray, Jeremy Universitetslektor, Studierektor 031-786 1640 jeremy.ray@psy.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Meristo, Marek Forskare 031-786 1644 marek.meristo@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Neijlind, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1646 jessica.neijlind@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 172

Visar 1 - 10 av 4571

2020

Validation of Subjective Well-Being Measures using Item Response Theory
Ali Al Nima, Kevin M. Cloninger, Björn N. Persson, Sverker Sikström, Danilo Garcia
Frontiers in Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How situational activation of values evokes positive and negative feelings: Theory and experimental findings.
W Montgomery, H Montgomery, Tommy Gärling
Motivation and Emotion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish Clergy’s Resilience in Relation to their Affectivity, Regulatory Mode, and Character
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

The Dark Tetrad and Temperament and Character Lower Order Sub-Scales
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

A Harmonious Personality
Danilo Garcia
32nd Association for Psychological Science Annual Convention. Chicago, Illinois, USA, Poster (konferens) 2020
Poster (konferens)

Human Lie-Detection Performance: Does Random Assignment versus Self-Selection of Liars and Truth-Tellers Matter?
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla
Journal of Applied Research in Memory and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Approach, avoidance, and the perception of credibility
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla, Marc-André Reinhard
Open Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement Financial Behaviour: How Important Is Being Financially Literate?
Jeanette Hauff Carlsson, Anders Carlander, Tommy Gärling, Gianni Nicolini
Journal of Consumer Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gait speed as predictor of transition into cognitive impairment: Findings from three longitudinal studies on aging
Emiel O. Hoogendijk, Judith J.M. Rijnhart, Johan Skoog, Annie Robitaille, Ardo van den Hout et al.
Experimental Gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 4571

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?