Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Psykologiska institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Psykologiska institutionen
Box 500
405 30 Göteborg
Leveransadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg
Besöksadress: Haraldsgatan 1, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.psy.gu.se
Epost: psykologi@psy.gu.se

Prefekt: Kerstin Falkman

Om enheten

Psykologiska institutionen är arbetsplats för drygt 140 personer och varje år utbildas upp till 1 600 studenter på allt från grund- till forskarnivå, inklusive psykologprogrammet, psykoterapeutprogrammet och specialistutbildningar. Hos oss finns även en psykoterapimottagning där studenter i slutet av sin programutbildning erbjuder såväl kognitiv beteendeterapi som psykodynamisk psykoterapi, under handledning.

Den forskning som bedrivs vid vår institution berör områden såsom arbets- och organisationspsykologi, biologisk psykologi, hälsopsykologi, kognitiv psykologi, socialpsykologi och utvecklingspsykologi. Frågor som forskningen söker svar på är bland andra vilka behandlingsinsatser vid psykisk ohälsa som är effektiva, hur man skall bedöma vittnens trovärdighet, vad som påverkar människor att ta miljöhänsyn och hur man kan minska stress på arbetsplatsen. Vi har sedan lång tid tillbaka en tradition av att i forskningen samverka med andra ämnen och lärosäten, svenska såväl som internationella.

Senaste publikationer

How situational activation of values evokes positive and negative feelings: Theory and experimental findings
William Montgomery, Henry Montgomery, Tommy Gärling
Motivation and Emotion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How “Dirty” is the Dark Triad? Dark Character Profiles, Swearing, and Sociosexuality
Danilo Garcia
PeerJ, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Facial emotion recognition ability in patients with schizophrenia and other psychotic disorders.
Elin Kjellenberg, Stefan Winblad
Schizophrenia Bulletin, London, Oxford academic, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Health-related quality of life (FACT-GP) in Sweden
Ann-Sophie Lindqvist Bagge, Anders Carlander, Claudia Fahlke, Roger Olofsson Bagge
Health and Quality of Life Outcomes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Barns psykologiska utveckling – från nyfödd till skola
Philip Hwang, Ann Frisén
Förskolan och barns utveckling: Grundbok för förskollärare. Andra reviderade upplgan., Malmö, Gleerups Utbildning AG, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Efficacy of an Internet-Based Community Reinforcement and Family Training Program to Increase Treatment Engagement for AUD and to Improve Psychiatric Health for CSOs: A Randomized Controlled Trial
Niels Eék, K. Romberg, O. Siljeholm, M. Johansson, S. Andreasson et al.
Alcohol and alcoholism (Oxford, Oxfordshire), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do the questions asked affect suspects' perceptions of the interviewer's prior knowledge?
Meghana Srivatsav, Timothy Luke, Pär-Anders Granhag, A. Vrij
Journal of Investigative Psychology and Offender Profiling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 168

Namn Titel Telefon E-post
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 1699 adrian.parker@psy.gu.se
Samuelsson, Amanda Doktorand amanda.samuelsson@psy.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Pousette, Anders Universitetslektor 031-786 4283 anders.pousette@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog, Klinikansvarig psykolog PDT, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet PDT 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Hansla, André Universitetslektor 031-786 1840 andre.hansla@psy.gu.se
Karlsson Valik, Andrea Doktorand 031-786 1673 andrea.valik@psy.gu.se
Nilsson, Johan Andreas Professor 031-786 1651 andreas.nilsson@psy.gu.se
Segerberg, Andreas Forskningssamordnare 031-786 1697 andreas.segerberg@psy.gu.se
Hagsand, Angelica Forskare, Forskare inom kognitiv psykologi, rättspsykologi, missbrukspsykologi 031-786 1935 angelica.hagsand@psy.gu.se
Sten, Ann-Sofie Kommunikatör 031-786 6594 ann-sofie.sten@gu.se
Lindqvist Bagge, Ann-Sophie Universitetslektor 031-786 2353 ann-sophie.lindqvist.bagge@psy.gu.se
Backlund, Ann Forskarutbildningshandläggare 031-786 1637 ann.backlund@psy.gu.se
Frisén, Ann Professor 031-786 1645 ann.frisen@psy.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Utbildningsadministratör 031-786 4250 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Sjölund, Anna-Maria Forskningsassistent 031-786 1659 anna-maria.sjolund@psy.gu.se
Baadsgaard, Anna Personaladministratör 031-786 6352 anna.baadsgaard@psy.gu.se
Malmström, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6349 anna.malmstrom@psy.gu.se
Berg, Anne Ingeborg Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5941 anne.berg@psy.gu.se
Goulding, Anneli Universitetslektor 031-786 4265 anneli.goulding@psy.gu.se
Björnsdotter, Annika Universitetslektor 031-786 1690 annika.bjornsdotter@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emerita 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Garzón, Benjamín Forskare benjamin.garzon@psy.gu.se
Spjut Jansson, Birgitta Doktorand birgitta.spjut.janson@psy.gu.se
Johansson, Boo Seniorforskare 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se
O'keeffe, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 1602 camilla.okeeffe@psy.gu.se
Trönnberg, Carl-Christian Universitetsadjunkt 031-786 6682 carl-christian.tronnberg@psy.gu.se
Eklund Lövgren, Carolin Doktorand carolin.eklund@psy.gu.se
Lunde, Carolina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4266 carolina.lunde@psy.gu.se
Järdmo, Caroline Doktorand 031-786 1673 caroline.jardmo@psy.gu.se
Gunnarsson, Catarina Universitetsadjunkt, Likabehandlingsombud 031-786 1664 catarina.gunnarsson@psy.gu.se
Bergstad, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4253 cecilia.j.bergstad@psy.gu.se
Petersson, Cecilia Utbildningssamordnare 031-786 6932 cecilia.petersson@psy.gu.se
von Borgstede, Christine Universitetslektor, Miljöansvarig 031-786 4260 chris.von.borgstede@psy.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1670 chrissie.evling@psy.gu.se
Jacobsson, Christian Universitetslektor, Vice prefekt med ansvar för arbetsmiljö 031-786 1669 christian.jacobsson@psy.gu.se
Wanner, Christina Ekonom, Arbetsmiljöombud 031-786 1896 christina.wanner@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Neequaye, David Postdoktor 031-786 5975 david.neequaye@psy.gu.se
Andersson, David Postdoktor 031-786 4254 david.s.andersson@psy.gu.se
Lombardi, Debora Postdoktor 031-786 1639 debora.lombardi@psy.gu.se
Norderfeldt, Edit Psykolog edit.norderfeldt@psy.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Hoff Brattberg, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1674 elin.hoff.brattberg@psy.gu.se
Mårtensson Elmrud, Elin Universitetsadjunkt 031-786 1936 elin.martensson.elmrud@psy.gu.se
Nylander, Elin Doktorand 031-786 6769 elin.nylander@psy.gu.se
Fanni, Elsa Forskare, biträdande 031-786 6244 elsa.fanni@psy.gu.se
Ernberg, Emelie Forskare 031-786 6286 emelie.ernberg@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se

Visar 1 - 50 av 168

Visar 71 - 80 av 4669

2020

Fler brott kan klaras upp med hjälp av alkoholpåverkades vittnesmål
Angelica Hagsand, Bengt Stenman, Johan Sundqvist
Dagens Juridik , Artikel i dagstidning 2020
Artikel i dagstidning

Increased risk for hip fracture after death of a spouse-further support for bereavement frailty?
Cecilie Hongslo Vala, Mattias Lorentzon, Valter Sundh, H. Johansson, C Lewerin et al.
Osteoporosis international : a journal established as result of cooperation between the European Foundation for Osteoporosis and the National Osteoporosis Foundation of the USA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding daily car use: Driving habits, motives, attitudes, and norms across trip purposes
Érika Martins Silva Ramos, Cecilia Jakobsson Bergstad, Jonas Nässén
Transportation Research Part F: Traffic Psychology and Behaviour, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-Compassion and Need Frustration Moderate the Effects of Upward Appearance Comparisons on Body Image Discrepancies
N. Ntoumanis, Andreas Stenling, E. Quested, N. Nikitaras, J. Olson et al.
Journal of Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human Lie-Detection Performance: Does Random Assignment versus Self-Selection of Liars and Truth-Tellers Matter?
Karl Ask, Sofia Calderon, Erik Mac Giolla
Journal of Applied Research in Memory and Cognition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time and Alcohol Do Not Change Everything: How Intoxicated Witnesses Perceive Aggression in Intimate Partner Violence
Malin Hildebrand Karlén, J. Green, A. Larsson, G. H. Gudjonsson
Journal of Interpersonal Violence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individuals with dark traits have the ability but not the disposition to empathize
Petri Kajonius, T. Bjorkman
Personality and Individual Differences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 4669

Sidansvarig: Ann-Sofie Sten|Sidan uppdaterades: 2018-02-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?